Markanız, müşterilerinize sunduğunuz ürün ve hizmetler hakkında bilgi aktaran soyut varlıklarınızdır. Bir işletmenin en değerli varlıklarından biri markasıdır. Bu sebeple markanızın yasal olarak koruma altına alınması gerekir.

Marka tescil belgesi alarak, markanızı izinsiz kullanımlara karşı koruma altına alabilirsiniz. Peki, marka tescili nedir ve marka tescil belgesi başvuru süreci nasıl işler? Yazımızın devamında marka tesciline dair aklına gelen tüm soruları inceleyerek, detaylı bilgi aktaracağız.

Alkanlar Group olarak, Konya marka tescili işlemlerinizi hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Bu sayede markanızı koruma altına alarak, kötü niyetli kullanımların önüne geçebilirsiniz.

konya marka tescili

Konya Marka Tescili Nedir?

Herhangi bir ürün veya hizmet sunan işletme sahibi aynı zamanda bir marka sahibidir. Marka sahipleri, marka tescil belgesi alarak, işaretlerini koruma altına alırlar. Marka tescilinin yapılması işletmelere ve hak sahibi olan kişilere sınai mülkiyet haklarını korumak için avantajlar sağlar.

Konya marka tescil işlemleri ile markanızı yasal olarak koruma altına alabilirsiniz. Marka tescil belgesi alabilmek için bazı ayırt edici özelliklerin var olması gerekir. Marka işaretinizin açık ve anlaşılabilir olması gerekir. Bunun yanı sıra markanın ürün ya da hizmetlerinin diğerlerinden ayırt edilebilen özellikleri bulunması gerekir. Kelimeler, renkler, sayılar, biçimler gibi ayırt edici unsurlar marka tescil sürecinde kullanılabilir.

Siz de marka tescil belgesi nasıl alınır sorusuna cevap arıyorsanız, hemen Alkanlar Group ile iletişime geçerek, detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Marka Tescilinin Önemi

Marka tescili ile markanın tüm kullanım hakları koruma altına alınır. Markalar; üretilir, tanıtımları yapılır, büyür ve düşüşe geçer. Bu markanın yaşam döngüsü sürecidir. Bu döngü süresini uzatmak için markanın taklitlerine engel olmak gerekir. Taklitler markanın haklarını ihlal eder ve zarar verir. Bu da markanın yaşam süresini kısaltır. Bu sebeple marka tescil başvurusu yapılarak, tescil belgesinin alınması gerekir.

Marka tescil işlemlerinde önemli konulardan biri de sınıflandırma sistemidir. Marka tescil sınıflandırılması ile işletmelerin mal veya hizmetlerini ayırt etmek mümkün hale gelir. Eğer marka tescil başvurusu yapmak istiyorsanız, markanın ilgi olduğu sınıfın doğru tespit edilmesi gerekir. Doğru yapılmayan sınıf tercihleri, markanızın haklarını korumayacaktır. Marka tescil sınıfları 11 tanesi hizmetler için, 34 tanesi ise ürünler içindir. Konya marka tescil başvurusu süreçlerinde düzeltme işlemlerine yer verilmemektedir. Bu sebeple tescil sınıfının doğru yapılması kaynak harcaması ve maliyetler bakımından önemlidir.

Siz de markanız için bu önemli tescil belgesine kavuşmak için Alkanlar Group’a başvurabilirsiniz. Bu sayede marka tescil sınıfınız en doğru şekilde belirlenecektir ve başvurunuz en hızlı şekilde onaylanacaktır.

Konya Marka Tescil Belgesi Nedir?

Marka tescil belgesi, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından verilen resmi bir belgedir. Bu kurum başvurunuz sonrasında marka araştırması yapmaktadır. Benzerlik araştırmasının sonucunda, başvuru olumlu sonuçlanırsa, hak sahipliğini ispatlayan resmi bir belge verilir. Marka tescil belgesi sayesinde tüm haklarınızı yasal olarak koruma altına alabilirsiniz.

Marka tescil belgesi sayesinde, ilgili tescil kaydının kapsadığı tüm hizmetler ve ürünler için, izniniz dışında gerçekleşen ihlalleri engelleme hakkına sahip olursunuz. Hak sahibi, markanın kullanım haklarını başka kimselere devredebilir.

Konya Marka Tescil Belgesi Başvuru Süreci Ne Kadar Sürer?

Marka tescil belgesinin onaylanması ve elinize geçmesi, Türk Patent ve Marka Kurumu’nun işlem yoğunluğuna göre değişiklik gösterir. Markanızın benzerlik araştırması sürecinde; işaretler, ürün ve hizmetler, kurum yoğunluğu gibi çok fazla faktör bu süreye etki edecektir.

Patent ve marka vekilleri, marka sahibi adına başvuru yaptıktan sonra yaklaşık olarak 6 ay içerisinde tescil işlemleri tamamlanır. Marka başvurusu yapıldığı andan itibaren, korunma süresi on yıldır. Marka tescil yenilemesi ise on yılda bir yapılmaktadır. Hak sahibi olarak marka tescili yenilemesi yaptığınız sürece, markanız için sonsuza kadar koruma sağlayabilirsiniz.

Marka Tescil Firmalarıyla Çalışmanın Avantajları

Konya marka tescil belgesi nasıl alınır sorusunun yanıtı vermiş olsak da, bu süreçler çok karmaşık ve komplike işlemleri içerir. Tüm bu sürecin hızlı ve doğru bir şekilde ilerletilmesi gerekir. Eksik evraklar ya da hatalı belgeler, tescil belgesi almanıza engel olabilir. Marka başvurunuzda birçok belgenin toplanması, sınıflandırma işlemlerinin doğru şekilde yapılması önemlidir. Yanlış yürütülen süreçler sebebiyle zaman kaybı ve yüksek maliyetler ortaya çıkabilir.

Bunun yanı sıra tescil işlemlerinin düzenli olarak yenilenmesi gerekir. Türk Patent ve Marka Kurumu, tescil süresi bitiminden kısa bir süre önce haber verir. Buna karşın kurumun böyle bir sorumluluğu yoktur. Bu işlemler genellikle tescil hizmetleri veren firmalar tarafından yapılmaktadır.

Marka tescil yenileme sürecinin zamanında yapılması gerekir. Aksi durumda kayıplar yaşamanız mümkündür. Marka tescil yenileme talebi süresi, sona ereceği tarihten önceki altı ay içinde yapılmalıdır. Bu sayede markanın haklarının korunması sağlanır.

Alkanlar Group olarak, markalarınızın tescil belgesi çıkarılması konusunda profesyonel ve uzman ekibimizle sizlerin yanındayız. Konya patent tescili ve marka tescil gibi tüm işlemlerinizi sizin adınıza yürütüyor, tescil süresi bitmeden yenileme işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Siz de marka tescil belgesine sahip olmak için bize başvurabilir, detaylı bilgi alarak, başvurunuzu en doğru şekilde yapabilirsiniz. Bu sayede zaman ve maliyet kayıplarının önüne geçebilir, haklarınızı yasal olarak koruma altına alabilirsiniz.