Aktif şekilde faaliyet gösteren bir ticaret ünvanı tescili, şirketin şirket isminde başka bir isim altında çalışmasını sürdürdüğü bir anonim şirket tarafından tescil ettirilmesi anlamına gelir. Buna bağlı olarak bir şirket, şirket unvanı dışında başka bir unvan altında ticaretini yürütmek isterse, bu ad, şirketin bu adla faaliyet göstermeye devam ettiği şehirde tescil edilmesi gerekir.

Ticari Ünvan Tescili Nedir

Ticaret unvanını tescil etmenin sunduğu en önemli avantaj, adı kullanma haklarını istediğiniz başkalarına rahatlıkla bildirebilme imkânı sunmasıdır. İkinci avantaj ise kayıt işleminin, bu isimle kullanma hakkını isteyen herhangi bir kişi hakkında detaylı bilgiyi size vermesidir. Eğer adını kayıtlı ise sonrasında kayıt yaptırmak isteyen kişiler talep hakkında bilgi sahibi olabilir. Her iki durumda da masraflı olabilecek ve işlerin aksamasına neden olabilecek yasal anlaşmazlıklardan kaçınmaya yardımcı olabilir.

Hayali ticaret unvanlarının, işletmenin merkezinde bulunduğu yerdeki Ticaret Tescil Müdürlüğüne mutlaka tescil edilmesi gerekir. Her tacir, işletme açılış tarihinden itibaren 15 gün içerisinde tercih ettiği ticari unvanı tescil ettirme hakkına sahiptir. Eğer bir şirket kurulursa, mutlaka bir şirket adı (ticari isim) seçilmesi gerekir. Söz konusu olan bu isim, temel anlamda faaliyet gösterdiğiniz bölge ve sektörde benzersiz bir isim tercih etmeniz gerektiği anlamına gelen Ticaret Tescil Müdürlüğü koşullarını mutlaka karşılamalıdır. Ticari Unvan Yasası ile korunmak için, ticari unvanı aktif bir şekilde kullanmak önemlidir. Bunu dükkânda, web sitesinde ya da iletişim sırasında isminizi görüntüleyerek yapmak mümkündür.

Ticari Ünvan Tescili İçin Geçerli Olan Kurallar

Ticari işletmesine verilen unvanın başka bir şirketle aynı ya da benzer olmaması çok önemlidir. Herhangi başka bir şirket tarafından kullanılan bir marka ismi ya da sizinkinin dışında bir kişisel ismi kullanmak mümkün değildir. Ticari isminin müşteriler ya da tedarikçiler için yanıltıcı bir unsur haline gelmemelidir. Bu, ticari unvanın aynı ürün, aynı alan ya da aynı hizmetleri veren bir şirkete hiçbir şekilde benzememesi gerektiği anlamına gelir.

Ayrıca tercih edilen ticaret unvanının tescilinde yanlış bir isim kullanılmamalıdır. Örnek vermek gerekirse; tek kişilik bir şirket, hiçbir durumda A.Ş olarak isimlendirilemez. Ticari unvanın, işletmenin ne yaptığı konudan yanlış bir izlenim vermemesi gerekir. Şirketin yasal olarak bir vakıf değilse, ismin içerisinde vakıf kelimesinin kullanılması mümkün değildir. Bu kurallara uyum sağlamayan bir ticari unvan kullanıldığında, para cezasına çarptırılmak kaçınılmaz olabilir.

Ticari unvan, bir kişi ya da bir kuruluşun faaliyetlerini ve işlerini tanımladığı varsayılan ve isim içerisinde aşağıda yer alan bilgileri içermeyen bir isimdir:

 • İşletme ismi için kullanılan kuruluşun gerek ismi (örneğin, limitet şirketi adı ya da tam kurumsal adı değil),
 • Kişinin tam isminden başka bir isimle iş yapan şahsa ait şirketler (tek bir mal sahibi),
 • Ortak olan kişilerin tam isimleri dışında, bir firma adı altında çalışmalarını sürdüren ortaklıklar
 • Kurumsal unvanlarından daha farklı bir isimle faaliyet gösteren şirketler,
 • Sınırlı sorumluluk ortaklıkları,
 • İl dışı sınırlı olan sorumlu ortaklıklar,
 • Kayıtlı firma isminden farklı bir işletme adını kaydeden mevcut bir genel ortaklık ya da sınırlı ortaklık

Ticari Ünvan Tescili İşletmeleri Ne Derece Koruyabilir?

Türk Ticaret Kanunu kapsamında bir ticari marka kaydı yaptırarak, işletmeye ait isminizi korunmanız mümkün olabilir. Ticari markalar hakkında çok daha fazla bilgi edinmek için avukatınızla iletişim kurmak ya da işletmenin merkezinin yer aldığı bölgedeki Ticaret Tescil Müdürlüğüne başvurmak fayda sağlayabilir. Söz konusu kanunnameye göre, aynı isimlerin kaydedilmesi yasak değildir. Ancak mevcut bir işletmeyle aynı ya da kafa karıştırıcı bir unsur olacak şekilde benzer bir isim kullanmaya karar verdiğinizde, bu durum hak sahibin açtığı bir dava ile sonuçlanabilir. Adı kaydeden kişi aynı zamanda mevcut olan bir şirket, işletme ismi ya da ticari marka ile herhangi bir karışıklık riski oluşmasından dolayı tam olarak sorumluluk üstlenir.

Ticari Ünvan Nasıl Seçilir?

Yeni bir iş kurarken, ticari işletmesine en doğru ismi seçmek iş yeri sahibinin en önemli görevlerinden biridir. Bu ismin potansiyel müşterileri çekmesi, müşterilerin şirketi tanıması ve işletme imajını oluşturmasına yardımcı olabilecek çok önemli bir unsur olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Kolay bir şekilde akılda kalan ve sunulan hizmet ya da ürünler hakkında bilgi verici olabilen bir isim seçmek her zaman daha doğru bir adım olacaktır. Rakiplerden sıyrılarak ayırt edici bir isim seçerek, sağlanan mal ya da hizmetlerin tanımında ismin yanıltıcı ya da kafa karıştırıcı olmasının önüne geçebilirsiniz.

Ticari Ünvan Tescilinin Önemi

Her girişimci, markasının günün birinde en önemli varlığı olabileceğiniz ve onu korumanın ise en önemli yolunun tescilli bir ticari unvana sahip olması olduğunun farkında olmalıdır. Markanın birçok yönü ticari ünvan tescili ile korunabilir ve her şirket kendi adına, logosuna, önemli hizmet ya da ürünlerine, sloganlarına tescil başvurusunda bulunmayı düşünebilir. Ticari unvan tescilinin öne çıkan avantajları ve önemi şu şekilde sıralanabilir:

 • Tescilli bir ticari unvana sahip olmak, markanın yasal mülkiyetini oluşturmak için atılan ilk adımdır. Ticari unvan hakkı genel olarak bir tescil ile beraber oluşturulur. Bu noktada genel bir kural olarak, markanın sağlam bir yasal sahipliğine imza atabilmek için ticari marka tescilinin gerçekleştirilmesi şartı vardır.
 • Tescilli ticari unvanlar, şirketlerin çalışma özgürlüğünü artırma konusunda etkilidir. Ticari bir unvan eğer tecil ettirilmezse, başka bir ilde ya da ilçedeki birbirinin buna benzer ya da kafa karıştırıcı bir ismi tescil etmesi her zaman mümkündür. Bu noktada aslında birçok çatışma kasıtlı değildir. Her gün yüzlerce unvan başvurusu yapıldığı göz önünde bulundurulduğunda, belli bir ismi düşünen tek kişi olmak mümkün değildir. Bu yüzden biri sizin için önemli olan herhangi bir yerde benzer bir ismi ticari unvan olarak kaydettirirken, sonraki süreçlerde bu çok maliyetli ve sorunlara neden olan bir durum haline gelebilir.
 • Marka tescili, aslına diğer haklarınızı da ihbar etme özelliğine sahiptir. Ticari unvan tescil edildiğinde, mülkiyetin diğer şirketlerin bulması ve bunu dikkate alması için herkese açık hale gelir. Ticari unvanınızı kaydettirmek, birinin haklarını ihlal etme ihtimalini azaltmanın en güvenli yolu olarak karşınıza çıkar.
 • Tasarruf etmenizi sağlar. Ticari markalar için ticari bir unvan tescil ettirmek, nispeten daha ucuz bir fikri mülkiyet biçimi olarak nitelendirilebilir. Ticari markaları tescil ettirmek, herhangi bir ihtilaf durumunun yaşanması halinde, ihlalle suçlanıp suçlanmamak ya da birinin haklarınız ihlal etmekle suçlandığına bakılmaksızın tasarruf elde etmenizi sağlayacaktır. Haklarınız eğer ihlal edilirse, sonuç olarak kimin haklı olduğu önemini yitirerek tüm taraflara ek masrafa mal olacaktır.
 • Marka değerini artırır. Tescilli bir ticari unvan marka değerini artırma konusunda çok büyük bir etkiye sahiptir. ISO standartlarına göre tescilli olan markaları marke değerine atfedilen üç bileşenden birine sahiptir. İşletmenin adı, müşterilerin sizi tanıması için kullandığı çok önemli bir ayırt edici unsurdur. Buna bağlı olarak tüm pozitifi marka değeriniz, hizmetleriniz, geçmişiniz ve itibarınız tamamen buna bağlı olacaktır. Sizinle bir iş yapıdan ya da herhangi bir ürününüzü satın almadan ve sizi benzer tüccarlardan ayırt etmek için her şeyden önce bilinmesi gereken ilk detay ticari unvanınızdır. Bu aslında markayı son derece değerli ve iz bırakan önemli bir varlık haline getirir. Ticari unvanınızı fikri mülkiyet teminatının bir parçası olarak korumak ve önemsemek, markaya değer katacağından dikkate alınması gereken bir noktadır.

Ticari Ünvan Tescili Alkan Patent Kalitesinde

Ticari ünvan tescili, markaya değer katan ve benzerliklerinden koruyan önemli bir unsur olarak bilinir. Bu tescili sizin adınıza gerçekleştiren, süreci yakından takip eden Alkan Patent, üst düzey kalite standartlarında hizmet anlayışı ile beklentileri karşılar. Uzun yıllara dayanan bu tecrübeyi ve konforu deneyimlemek için sizde hemen şimdi web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak bize ulaşabilir ve ticarette rakiplerinizden hep bir adım öne çıkabilirsiniz.