Patent tescili; yeni bir ürün ve süreç olan buluşun yasal olarak korunması anlamına gelir. Marka sahibine bu anlamda çok önemli bir hak sağlayan patent tescili, buluş sahibine ait olan buluşun izinsiz olarak üçüncü şahıslar tarafından üretim ve imal etmesini, kullanmasını, satışa çıkarmasını, satmasını, ithal etmesini, dağıtmasını ve lisans vermesini engeller.

Patent Tescilinin Avantajları ve Süreçleri

Söz konusu olan buluşun tarifnamesinde belli veriler elde edilmez ya da belli temel bilgiler belirtilmezse, bu dezavantajın bir kısmının ortadan kaldırılması mümkün olabilir. Bu durumlarda en ideal olan ise bu bilgilerin endüstriyel gizlilik adı altında korunmasını sağlamaktır. Patent tescili; yasal bilgi, teknik ve deneyim gerektirir. Bu yüzden alanında uzman bir firma ile faydalı model tescili konusunda işbirliği içerisinde olmak gerekir. Bu noktada nitelikli hizmetin adresi olan Alkan Patent; prosedür süresince size eşlik ederken, tescil patentine dair her konuda yardımcı olacaktır.

Buluş niteliğini taşıyan her şey için patent belgesi almak çok önemlidir. Çaba sarf edilen ve emek verdiğiniz buluşu patent ile koruma altına almadığınızda, korunmasız olan buluşu piyasada tanıtarak üzerinden para kazanmak isteyen fırsatçılar olabilir. Bu yüzden size ait olan buluşun taklitçiler tarafından piyasaya sürülerek dolaşımının önüne geçmek için ilk yapılması gereken patent tescil belgesi almaktır. Patent belgesi ile korunan bir buluş, buluş sahibinin izni olmadan başka insanlar tarafından üretilemez, satılamaz ve ihracat-ithalatı yapılamaz.

Patent; bir buluş olarak kabul edilebilen, sanayiye uyarlanabilir, teknik sorunlara teknik bir çözüm getirebilen, yeni, özgün ve ayırt edici unsur olarak alınan çok önemli bir tescil belgesi olarak karşınıza çıkar. Patent tescili alındığında bir buluş, ilk uygulayıcısı için belli bir süre kaydedilir ve hak sahipsizliğini sağlar. Bu sayede piyasada yaşanma ihtimali olan haksız rekabetin önüne geçer ve buluş sahibi bir kazanç elde eder.

Araçlar, makineler, kimyasal bileşenler ya da ilaç gibi birçok farklı unsur, patent tescili ile koruma altına alınır. Bu sayede benzer sektörlerde aktif şekilde üretim yapan rakiplere karşı hak iddia edilebilir ve buluşların taklit edilmesinin önü tam anlamıyla kapanır. Her ne kadar buluşlar, patent tescili olmadan da kullanılabilir durumda olsa bile bir tescil belgesi, bu kullanım hakkının sadece buluş sahibinde olmasına fırsat sunar. Ancak bir buluş patent tescili olmadan kullanılırsa, özgünlüğünü yitirerek üçüncü kişiler tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Bu yüzden yenilik özelliğine sahip, ayırt edici olan buluşlar patent almadan önce mutlaka gizli tutulmalı ve güvenilir bir vekil aracılığıyla patent başvurusu yapılmalıdır.

Patent Tescilinin Avantajları Nelerdir?

Patent tescilinin başlıca sağladığı avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

Hukuki haklar: Patentler sadece patent sahibine özel olarak kullanılır. Başvuru tarihinden itibaren sadece 20 yıl boyunca buluşun üretilmesi, satılması ve kullanılması ile alakalı haklar elde edilmiş olur,

Rekabet avantajı: Elde edilen bu özel haklar ile beraber başka insanların buluşunuzu ticari olarak kullanmanın önüne geçer. Buna bağlı olarak patente sahip olmanız, Pazar yerinde güçlü bir yer elde etme yolunda atılan çok önemli bir adımdır,

Buluş lisans devir anlaşması fırsatı: Buluşu kendiniz üretmek istemediğiniz zamanlarda, bu patent sayesinde başka bir firmaya lisans ya da devir yaparak bir gelir elde edebilirsiniz,

İşletme adına olumlu imaj: Patent sayısının çok olması, iç ortakları ve diğer yatırımcılar açısında firmanın yüksek seviyede uzmanlığa sahip olması ve teknolojik anlamda bir kapasitenin göstergesi olarak kabul edilir.

Marka tescilinin diğer avantajları da şu şekildedir:

  • Markanın tescil edilmesi kapsamında, markada bulunan herhangi bir işaretin başkaları tarafından mal ve hizmetler açısından tescil ettirilememesi,
  • Marka ismi ya da logonun başkaları tarafından herhangi bir mal ya da ambalaj üzerinde kullanılmaması,
  • Markanın ilerleyen zamanlarda bir başkasına satılma ay da miras yoluyla intikal edebilme hakkına sahip olması,
  • Marka tescili ile benzer bir markanın ortaya çıkması durumunda itiraz hakkına sahip olunması,
  • Tescilli markanın sahibine çok önemli bir prestij kazandırması ve müşterilere ürün ya da hizmet kalitesi hakkında kalıcılık sağlaması,

Tescilli markanın aynı ya da benzer olan ve markayı kapsayan sınıfları içine alan, bu nedenle halk tarafından karıştırılma ya da ilişkilendirme olasılığı bulunan herhangi bir işaretin kullanımına izin verilmesi olarak ifade edilebilir.

Günümüzde markalar ticari işletmelerin çok önemli bir kimliği haline gelmiştir. Markalaşma ile ürün ya da hizmetin kendi bulunduğu Pazar içerisinde yaygınlaşması mümkün hale gelir. Markanız için tescil almadığınız takdirde, size ait olan mal ve hizmetlerin asıl sahibi markadan men edebilir. Bu yüzden marka tescili yaptırmadan önce bir ürün ya da hizmeti pazara sunmak çok tehlikeli olabilir. Bir işletme açısından kimlik olarak bir hak iddia edebilmeniz için o markayı mutlaka tescil ettirmeniz gerekir. Çünkü ancak marka sahibi, tescilli olan marka üzerinde tekel hakkına sahip olabilir.

Özgün fikirler ortaya çıktığında, ürün ve buluşlar farklı tescil türleri sayesinde koruma altına alınır. Marka tescil belgesine sahip olmak ilk uygulayıcısı oluna ürün, marka ve buluş üzerinde yaşanması muhtemel olan haksız rekabetin önüne geçmek adına olmazsa olmazdır. Bu sayede size ait olan buluş üzerinde haksız iddia söz konusu olamaz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise tescillenmek istenen unsurun tasarım, marka, patent, coğrafi işaret gibi tescil çeşitlerinden hangisine daha uygun olduğunu tercih etmektir.

Patent tescili almak; size ait olan markanın benzerlerine karşı koruma altına alır. Tamamen size ait olan buluşların satışı ve üretimi konusunda hak sahipliği yapmanıza fırsat verir. Üçüncü kişilerin, buluşunuza içeren bir patent başvurusu yapmasının önüne geçmek çok daha kolay hale gelir. Ancak patent tescilinin kullanıcılara sunduğu tek avantaj hak sahibi olmak değildir. Bununla birlikte marka değeriniz de artar ve üretilen teknoloji ile inovasyon korunur. Dolayısıyla ortaklık ve işbirliği imkânları oldukça çeşitlenir. Ayrıca patentli olan ürünler sayesinde pazarlık gücü artacağından, değerli varlıklara sahip olabileceğiniz gibi lisanslama aracılığıyla gelirinizi artırabileceğini ifade etmek mümkün olabilir.

Patent tescili alabilmek için ilk olarak patent başvurusu yapacağınız unsurun patent koruma şartlarına uyumlu olması gerekir. Bu konuda halk arasında birçok farklı etkenin patent edilebileceğine dair bir yanılgı söz konusu olsa bile, teknik bir yenilik içeren buluşlar için kullanılabilen tescil türü iken farklı unsurlar için koruma sağlanması mümkün değildir. Örnek vermek gerekirse; marka logonuz, tasarımlarınız, logolarınız için patent koruması sağlamak çok zordur. Çünkü söz konusu olan bu unsurlar için ayrı bir tescil türü bulunur. Görüntü olarak korumak istediğiniz unsurlar için tasarım tescili, marka logosu ya da isimleri için marka tescili yaptırılması şarttır.

Patent tescili almanın günümüzde birçok avantajı vardır. Ancak patent almak, bu avantajların her ülke için geçerli olduğu anlamına gelmeyebilir. Patent koruması ülkeseldir ve sadece alındığı ülkenin sınırları içerisinde bir koruma sağlar. Ülkesel korumaya sahip olan bir patent söz konusu olduğunda, diğer ülkelerdeki satış ve üretim süreçlerine müdahale etmek çok zorlu bir süreç yaşanmasına neden olabilir. Yani Türkiye’de alınan bir patent, Türkiye’de geçerlidir ve yurtdışındaki bir koruma için farklı patent başvurusunda bulunulması gerekir.

Patent Tescili Başvurusunda Alkan Patent Güvencesi

Günümüzde tek bir başvuru ile birden fazla ülkede koruma sağlayan farklı yöntemler vardır. Diğer yandan Türkiye’de yapılan bir patent başvurusuna sahip olan kişiler 12 aylık süre içerisinde Türkiye başvurusunu kaynak olarak göstererek başka ülkelerde de patent başvurusu dosyalayabilir. Uluslararası patent almak için bu yöntemlerin detaylı şekilde araştırılması ve uzman bir patent vekili firması ile işbirliği içerisinde çalışılması gerekir.

Alkan Patent; söz konusu bir fikir, buluş ya da ürünün patent belgesini almak olduğunda üst düzey kalite standartlarında hizmet anlayışı ile ön plana çıkan profesyonel bir firmadır. Uzun yıllardan bu yana marka tescili ve patent konusunda karşınıza çıkan sorunlara akılcı çözüm önerileri sunarak zamandan ve nakitten tasarruf etmenizi sağlayan firmamız için öncelikli olan daima müşteri memnuniyeti elde etmektir. Bir markayı koruma altına almak ve üçüncü kişilere kullanım hakkı sunmamak için alanında uzman kişilerden yardım almak çok önemlidir. Alkan Patent’in alanında uzman ekibi marka tescil sürecini sizin adınıza organize eder ve süreci yakından takip eder. Sizde marka tescili yapmak için kaliteli bir firma ile işbirliği yapmak isterseniz, Alkan Patent kalitesi her zaman yanınızda olmaya devam eder.