Patent Tescili, yeni bir süreç veya ürün olan buluşun yasal olarak korumasını sağlar. Marka sahibine bu konuda yasal bir hak sağlar. Tescilli patent, buluş sahibine, izinsiz olarak üçüncü şahısların üretmesini veya imal etmesini, kullanmasını, satışa arz etmesini, satmasını, ithal etmesini, dağıtmasını ve lisans vermesini engellemesine yardımcı olmaktadır.

Patent Tescil Süreci Ve Faydaları Nelerdir

Buluşun tarifnamesinde belirli veriler sağlanmaz veya belirli temel bilgiler belirtilmezse, bu dezavantaj kısmen ortadan kaldırılabilir. Bu durumlarda ideal olan, bu bilgilerin endüstriyel gizlilik altında korunmasıdır.

Patent tescili, teknik, yasal bilgi ve deneyim gerektirir, bu nedenle Alkan patent gibi resmi bir patent tescil şirketi ile iletişime geçmeniz önerilmektedir. Alkan patent prosedür boyunca size eşlik edecektir ve tescil patentlerinden tavsiye olarak size her konuda yardımcı olacaktır.

Patent Tescil Süresi Ne Kadardır?

Patentler oldukça kazançlı varlıklar olmaktadır. Genelde marka tescil kapsamına uygun olarak,başkalarının patent sahibine karşı belirli rekabetçi faaliyetlerde bulunması engellenmektedir. Bu nedenle, söz konusu patent tescil süreci yoluyla bir buluşu korumaya çalışan müşteriler, pazarda rekabetçi bir konum geliştirebilir ve sürdürebilir.

Patent tescil sürecinin her aşamasında patent koruması yasal bir şekilde işlem görmektedir. Bu konuda alkan patent en gelişmiş yasal prosedürler ile markanızı koruma altına almaktadır.

Marka Tescil İşlemleri ve Aşamaları

Marka tescili yaptırmadan, başvuru sahipleri tipik olarak stratejik nedenlerle geçici patent başvuruları yaparlar. Geçici bir patent ayrıca marka tescil işlemi için başvuruda bulunup bulunmayacağınızı düşünmeniz için size zaman bir süre verir. Başvuru sahipleri, bir patentin tescilini almak için geçici olmayan başvurularda bulunurlar.

Bazı geçici olmayan başvuruların kovuşturulması iki ila birkaç yıl sürebilir. Tasarım patentleri, bir ürünün estetik özelliklerinin yanı sıra görünümünü de korur. Tasarım başvuruları yayınlanmaz, ancak tesciller genellikle hızlı bir şekilde alınır. Bu kapsamda Alkan Patent izlenecek en iyi yöntemi önermektedir.

Patent Sürecinde Adımlar

Genelde marka tescil işlemlerinde çok aşamalı işlemler olmaktadır. Bu kapsamda Alkan Patent tescil sürecindeki temel adımlar;

  • Patent Arama
  • Patent başvurusu
  • Teknik Açıklamalar
  • Patent Yayını
  • Patent Kovuşturması
  • Patent Ödeneği
  • Patent Tescili

Genelde marka tescil başvurusu bu süreçlerden sonra tamamlanmaktadır.

Tescil İşlemlerinde Patent Araştırmasının Önemi Ve Türleri

Patent tescil sürecine geçmeden önce bir patentlenebilirlik araştırmasının tamamlanması gerekmektedir. Bir arama, aynı veya benzer buluşları öncelikli olarak ortaya çıkarmaya yardımcı olacaktır. Bu nedenle, arama, bir kaydın uygun olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir.

Ek olarak, önceki bir buluşun alıntılanma olasılığını en aza indirmek için bir araştırma, buluşun taslağının hazırlanmasına yardımcı olmaktadır. Bu konuda marka tescili yaptırmadan araştırma yapılması çok önemli bir yere sahip olmaktadır.

Fayda patentleri, herhangi bir yeni ve faydalı süreç, makine, üretim ürünü veya madde bileşimi veya bunların herhangi bir yeni yararlı iyileştirmesini icat eden veya keşfeden herkese verilebilir. Bu konuda son derece önemli bir yere sahip olmaktadır.

Tasarım patentleri, bir üretim ürünü için yeni, orijinal ve dekoratif bir tasarımı icat eden herkese verilebilir. Aynı zamanda bitki patentleri, herhangi bir farklı ve yeni bitki çeşidini icat eden veya keşfeden ve eşeysiz olarak çoğaltan herkese verilebilir. Bu kapsamda en uygun patent seçenekleri, Alkan Patent tarafından uygun prosedürler ile sunulmaktadır.

Patent Başvurusunda Geçici ve Geçici Olmayan Başvuru

Genelde tescil başvurusunun geçici ve geçici olmayan çeşitleri bulunmaktadır. Bu kapsamda patent başvurusunda bir kayıt başvurusunda bulunmaya veya geçici bir başvuruda bulunmaya karar verilmelidir. Bir mucit, bir patent başvuru tarihini rezerve etmek ve patent bekleyen statüsü elde etmek için geçici bir başvuruda bulunmayı seçebilir.

Ancak, bir yıl içinde başvuru sahibinin kayıt için ilgili geçici olmayan bir başvuruda bulunması gerekir. Bu durumda birkaç ay içinde başvuru yapılması daha sağlıklı olacaktır. Neticede hak sahibi kendini ve buluşunu ya da ürününü koruma altına almak istemektedir. Bu konuda da Alkan Patent’den yardım almaktadır.

Patent Başvurusundan Sonra Ne Olur?

Patent başvurusu yapıldıktan sonra patent tescil süreci başlar. Başvuru, buluş alanında uzmanlaşmış bir patent inceleme uzmanı ile sıraya alınır. İncelemeden sonra, patent tescil sürecinden geçmek için marka tescil belgesi verilebilir veya gerekli olabilir.

Talep setlerinin seçimi, yanıt ve argüman gerektiren patent ofisi işlemleri, taleplerde değişiklikler, patent itirazı, ödenek patent tescil süreci gibi konular önemli olduğu kadar maliyetli de olabilir.

Bu nedenle, patent tesciline devam etmeden önce bilgi sahibi olan Alkan patent danışmanının tavsiyesine başvurulmalıdır. Bu konuda da uygun şekilde tescilli markalar koruma altına alınır. Peki, patent başvuru nasıl yapılır sorusu dışında patent almanın faydaları nelerdir?

Patent Almanın Faydaları Nelerdir?

En başta patent almak buluş sahibine hak sağlar. Tescilli patent, mucidin sahip olduğu tüm haklara sahip olduğu için rakibi uzak tutar. İyi bir pazar itibarı patent hakları, mucidin fark edilir bir pazar statüsü elde etmesini ve buluşu kamuya açıklayarak portföyünü geliştirmesini sağlar. Daha sonra, nihai olarak gelirine katkıda bulunan tüketiciler ve rakiplerle iyi bir ilişki kurmasına da yardımcı olur.

Ticari İlgiyi artırır patent tescili ticari çıkarları artırır ve tescilli patent sahibinin buluş için prim almasını sağlar. Mucidin, piyasa değerini ve iş ortaklarını artırmanın yanı sıra portföyünü oluşturmasına yardımcı olan kamuya açıklama sağlar.

Buluşla ilgili bilgilerin kamuya açık olarak paylaşılması, mucitlerin uzmanlığını ve teknik konuya hakimiyetini gösterecektir. Tüm bu gerçekler, önde gelen ve üst düzey yatırımcıları, hissedarları, iş ortaklarını ve tüketicileri çekerek mal sahibine fayda sağlar.

Patent Almanın Avantajları

Tescilli patentler buluş sahibine yasal statü sağlar. Bu nedenle, bunları lisanslamak çok önemli olmaktadır.

Bağış bir patent sahibinin sahip olduğu patenti satmaya veya lisanslamaya hazır olması, fon toplama sürecini basitleştirmesini sağlar.

Güvenilirliği artıran patent tescili yapıldıktan sonra buluş sahibinin güvenilirliği artacaktır.

Yatırım getirisi için ayrıcalıklara sahip olmak kişinin buluşunun kendisi için iyi sonuçlar getirmediğini fark etmesini sağlar. Bu nedenle, hak eden veya başarılı olan herhangi bir kişiye devretmek ister.

Bir kez elde edildiğinde, patent hakları, buluşu ticarileştirerek iyi miktarda yatırım getirisi, yani yatırımlarından getiri elde etmesine olanak tanır. Daha uzun vadede avantajlı buluşun satışı, buluş sahibine çeşitli avantajlar sağlayacaktır.

Yalnızca %5'lik bir telif hakkı elde etmeye yardımcı olur, ancak fikri olan ancak keşfi pazara kendileri getirmek için uygun paraya sahip olmayan mucitler için oldukça avantajlıdır.

Tescil buluşların kullanımını yasaklar. Tescilli patentler, başkalarının patent sahibinin izni olmadan patent yaratıcılığını kullanmasını da yasaklar.

İhlal durumunda 3. kişiye dava açılmasına yardımcı olmaktadır.

Patent Tescil Fiyatları

Kapsam ve istenen talep sayısına bağlı olarak patent kaydı maliyeti pahalı olabilmektedir. Ek olarak, Alkan Patent inceleme uzmanı tarafından gerçekleştirilen ofis eylemlerinin miktarı, gideri önemli ölçüde artırabilir. Gereksiz maliyetleri en aza indirmek ve işletme bütçelerini aşmadan mümkün olan en geniş patent korumasını elde etmek için işinde uzman kişilerle çalışmakta fayda vardır.

Genel olarak, buluşunuzu korumak için bir patente, ticari markaya, telif hakkına, pazarlama planına, ticari sırlara veya bunların bir kombinasyonuna ihtiyacınız olabilir. Bir patent başvurusu hazırlamaya başlamadan önce, gerçekten bir patente veya başka bir fikri mülkiyet korumasına ihtiyacınız olup olmadığını da bilmeniz gerekmektedir.

Buluşunuz zaten kamuya açıklanmışsa patent alamazsınız. Bu nedenle, önceki tüm kamuya açıklamaların araştırılmasının da yapılması gerekiyor. Yabancı patent ve basılı yayın araştırması da mutlaka yapılmalıdır.