Patent buluş ve icatlar için sunulan önemli bir haktır. Firmaların veya kişilerin yaptıkları buluş veya icatların tüm ticari ve yasal haklarına belirli bir süreye tabi kalarak sahip olmasını sağlar. Patent buluş sahibinin tüm haklarını üzerine alabilmek ve koruma altında olmasını sağlamaktır. Yaratıcılık ve emek içeren tüm icatların başkaları tarafından kullanılabilmesini engeller. Patent sahibine ticari avantaj sunan bu işlem için başvuru yapılması gerekir. Çalışmaları güvence altına alan patent, buluş ve icat sahipleri için vazgeçilmez bir adımdır.

Patent Nedir, Nasıl Alınır

Patent Nasıl Alınır?

Bir buluşun ya da icadın patent tescil belgesine sahip olabilmesi için öncelikle kişinin veya firmanın başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru için Türk Patent ve Marka Kurumu’na belgeleri eksiksiz bir şekilde iletilmelidir.

Türk Patent ve Marka Kurumu buluş hakkında detaylı bir araştırma sürecine girer. Buluşun daha önce yapılmamış olması ve başkaları tarafından kolayca üretilebilir olmaması, özgün ve yenilikçi olması başvurunun onaylanması için önemlidir. Bu kriterlere uygunluk sağlanması halinde patent belgesine sahip olabilirsiniz.

Patent Başvurusu İçin Hangi Evraklar Gerekir?

 • Patent başvurusu için belgeleri tek dosya halinde toplamanız ve belirtilen ücretin ödemesini yapmanız gerekmektedir. Gerekli evraklar şunlardır;
 • Patent Başvuru Formu
 • Buluşla ilgili özet bilgi
 • Tarifname (buluşunuzu anlatan detaylı bilgi)
 • Buluşa ait görseller
 • Buluş için korunma altını alınmasını istediğiniz kısımlar
 • Vekaletname

Patent Geçerlilik Süresi

İncelemeli patent ve faydalı modelleri bulunmaktadır.

 • İncelemeli Patent: İncelemesi ulusal ve uluslararası yapılır ve detaylı araştırmalar sonucunda verilir. Patent geçerlilik süresi ise 20 yıl olarak belirlenmiştir.
 • Faydalı Model: Sanayi faaliyetlerine uygulanabilen buluşlar adına koruma altına alınmaya sağlayan bir modeldir.

Patent Almanın Avantajları

Patent almak buluşunuzun koruma altın alınması tüm hakların sizin elinizde olması gibi büyük avantajları içinde barındırır. Buluşunuzun kopyalanması satılması veya üretilmesi gibi tüm durumların önüne geçer. Tüm kullanımlar için hak sahibine bilgi verilmesi zorunlu hale gelir. Devredebilme ve satabilme gibi durumlar sayesinde gelir elde etme şansınız olur. Uluslararası ticaret ve ekonomik faaliyetlerin gelişmesine katkı sağlar. Yeni buluşlara imkan sunan patent oldukça önemlidir.

Patent Almanın Dezavantajları

Patent almanın pek çok avantajı olmasının yanı sıra dezavantajları da bulunmaktadır. Buluşunuzun artık tüm kamuya açık hale gelmesi sebebi ile tüm detaylara kolayca ulaşılabilir. Benzer ve kopya işler artabilir. Teknik ayrıntılar açık hale gelir. Buluşunuzun başarısız olması halinde maddi zarara uğrayabilirsiniz.

Patentin Taşıması Gereken Özellikler

Tüm dünya ülkelerinden aynı olan bu özellikler Türk Patent Marka Kurumu tarafından da 3 adet olarak belirlenmiştir.

 1. Yenilik: Buluşun daha önce dünya üzerinde bir benzerinin olmaması anlamına gelmektedir. Tekniği bilinen duruma dahil olmaması gerekir. Faydalı model için yenilik değerlendirmesinde teknik özellikler dikkate alınmaz.
 2. Buluş Basamağı: Buluşun konusu ile ilgili alanında uzman olan kişiler tarafından tekniği bilinen durumundan kolayca çıkarılmayan bir faaliyet sonucu gerçekleşmesidir.
 3. Sanayiye Uygulanabilirlik: Buluşun sanayinin her dalında üretilebilir olmasıdır. Kullanılabilir veya uygulanabilir olması da yeterlidir.

Patent Alma Ücreti

Hizmet Türü (TL)

2022 İşlem Ücretleri

Patent Başvuru Ücreti

75

Rüçhan Hakkı Talebi Ücreti  (Her Bir Rüçhan İçin)

160

Avrupa Patentinin İtiraz veya Kısıtlama İşlemi 

1935

Sonucu Değişen Fasikül Yayın Ücreti

 

Avrupa Patent Başvurusunun veya Avrupa Patentinin

1470

Düzeltilmiş Türkçe Çevirisinin Yayım Ücreti

 

Ek Süre Talebi Ücreti

170

Rüçhan Hakkı Düzenleme Ücreti

400

Patent Belgesi Düzenleme Ücreti

570

Ek Patent Belgesi Düzenleme Ücreti

540

Devir İşlemi Kayıt ve Yayım Ücreti 

905

Lisans İşlemi Kayıt ve Yayım Ücreti

360

Güncel patent işlem ücretlerine yukarıdan ulaşabilirsiniz.

Patent Ne Kadar Sürede Alınır?

Türk Patent Kurumu başvuru süreçleri ile ilgilenir. Gelen başvuruları inceler ve onaylar. Bu süreç buluşun kapsamına göre değişiklik göstermektedir. Süresi gün sayısı olarak verilmese de 3-4 yılı bulabilir. Bazı durumlarda haftalar içerisinde onaylanırken bazı durumlar 5-6 yılda onaylanmaktadır.  

Neden Patent Almalıyız?

Patent almak buluş ve icatlarımızın korunması için muhakkak yapılması gereken bir işlemdir. Firmalar veya kişiler tarafından kopyalanma ihtimallerine karşı buluşlarınızı güvence altına almanızı sağlar. Büyük emekler sonucu ortaya çıkan çalışmaların belgelenmesi hukuki ve ticari tüm hakların elde edilmesi sebebi ile patent almak gerekir.

Patent Hakkı Nedir?

Patent sahibi firma veya kişi patenti aldıktan sonra buluşunu kimlerin kullanacağına kullanmayacağına karar verme hakkına sahiptir. Bunu karar verebilmesi patent hakkı olarak nitelendirilir. Bu sayede patent sahibinin izni dışında kimse buluşu ticari amaçlar doğrultusunda kullanamaz. Buluşlar ile ilgili karar sahibi patent hakkı ile kişilere veya kurumlara geçer. Güvence altında olabilmek için patent hakkına sahip olmak gerekmektedir.

Alkan Patent olarak buluşlarınızın patent tescilini almanız için sizlere kalite hizmetler sunuyoruz. Haklarınızı korumak adına uzman ekibimizle çalışıyoruz. Siz de bu hizmetlerden faydalanmak istiyorsanız bizimle kolayca iletişime geçebilirsiniz.