Patent hakkı, buluşun patentini alan kişiye sınai mülkiyet hakkı verene çok önemli bir belgedir. Bir patent, patent başvurusu yapıldıktan ve marka tescil edildikten sonra 10 yıl boyunca geçerliliğini korur. Ancak bu sürenin 10’ar yıllık dönemler olarak yenilenebildiğini bilmek gerekir. Eğer markanın korunmasının devam edilmesi istenirse, Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuru yapılıp, patent tescili işleminin yenilenmesi gerekir. Aksi durumda marka sahibi olan kişi, marka tescili üzerinde bulunan tüm haklarını tamamen kaybeder.

Patent Hakkı Nasıl Yenilenir?

Sınai Mülkiyet Kanunu’na göre, markanın korunma süresi başvuru tarihinden sonraki 10 yıldır. Bu sürenin dolmasına 6 ay kala, marka yenileme işlemlerinin başlatılmış olması gerekir. Bu süre zarfında, patent sahibi mutlaka Türk Patent ve Marka Kurumu’na marka yenileme başvurusu yapmış olmalıdır. Bu süre içerisinde marka yenilemek için herhangi bir işlem yapmayan markalar otomatik olarak hükümsüz sayılır. Son 6 ay süresi içerisinde marka yenilemesi yapılmayan markaların geri alınması ancak dava ile mümkün olabilir. Anca bu koruma hakkının tamamen imkânsız bir hale gelmesi de muhtemeldir. Marka patent vekilleri, başvuru süresi takibini yakından yaparak marka sahiplerinin bu konudaki haklarını korumalar açısından yardımcı olabilir.

Marka yenileme işlemi, marka sahibinin vekili ya da direkt marka sahibi tarafından yapılabilir. Marka yenileme başvurusu için gerekli evraklar hazırlanır ve marka yenileme ücreti bankaya yatırıldıktan sonra işlemler başlar.

Marka yenileme süresinin geçmesi durumunda yenileme talebi yapılmadıysa ek bir ücret ödeme şartıyla, koruma süresinin sona erdiği ayın son gününden başlayarak 6 aylık bir süre uzatımı söz konusu olabilir. Koruma süresi dolduğu takdirde, marka süresinin içinde yenilenmediği takdirde marka hakkı tamamen sona erer. Marka yenileme başvurusundan sonra marka sahibine marka yenileme belgesi gelir ve marka koruma süresi 10 yıl daha uzamış demektir.

Ortaya konulan özgün buluşları kötü niyetli kişilere karşı korumak yalnızca patentle mümkün olabilir. Ticari bir değeri olan buluşu patentini alarak taklitlerinden koruyabilir ve size ait bir fikir olduğunu ispat edebilirsiniz. Patent alındığında, buluş sahibinin hakları uzun yıllar boyunca korunabilir. Patent, tüm hak kontörlünü başvuru sahibine vererek güvence altında tutar. Patent başvurusu yapmadan önce, buluşunuzun daha önce herhangi bir benzerinin dünyada üretilip üretilmediğini detaylı şekilde öğrenmeniz gerekir. Size ait olan patenti zamanı geldiğinde yenilenmediğinde, fikrinizin mülkiyet haklarını tamamen kaybetmek de mümkün olduğundan takibini yapmanız önemlidir.

Patent, sadece kurum ya da kişilerin piyasada sunduğu ürünü haklarını korumakla kalmaz, diğer yandan buluşa ait ekonomik faaliyetlerin uluslararası ticarette gelişmesine büyük bir katkıda bulunur. Bu belge ile buluşa konu olan ürünü piyasaya sunulmasının önü açılmış olur. Ürün piyasada sürdürdükten sonra, patent tesciline sahip olmanız rağmen herhangi bir kurum ya da kişiler ürününüz üzerinden haksız kazanç elde etmeye kalkarsa, haklarınızı korumak için hukuki yollara da başvurabilirsiniz. Buluşunuzun her hakkını koruma altında tutmak ve patent süresi geçmeden yenilenmesini sağlamak için Alkan Patent ile iletişime geçebilir ve ileride karşınıza çıkma ihtimali olan sorunlara karşı önlem alabilirsiniz.

Patent almak kadar bu patent belgesinin süresi dolduğundan tekrar yenilenmesi de çok önemlidir. Markaların korunmasına ilişkin olarak düzenlenen 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu hükümlerine göre, markaların korunma süresi başvuru tarihinden başlayarak 10 yılı kapsar. Bununla birlikte 23/3’de, Mülga MarkHK’dan farklı olarak kısmı bir yenileme imkânı da getirilmiştir. Buna göre ise 10’ar yıllık dönemler şeklinde yapılan patent yenileme, tescil edilen hizmet ve malların her biri için yapılacağı gibi yalnızca bazı hizmet ve mallar içinde yapılması mümkündür.

Yenileme talebinde bulunma yetkisi ise marka sahibine ait olduğu gibi, birden fazla kişiye ait olan markanın yenilenme talebi hak sahiplerinin atadığı bir temsilci tarafında yapılabilir. Hak sahipleri tarafından bir ortak temsilci tespit edilmediği takdirde, başvuru formunda yer alan ve adı ilk geçen hak sahibinin ortak temsilci olarak kabul edileceği bilinmelidir.

Marka yenileme işlemleri, marka sahibi ya da vekil olarak atadığı kişi üzerine gerçekleştirilir. Bunun için vekâletname, talep dilekçesi ve bankaya yatırılması gereken ücretin dekontu yeterlidir. Marka yenileme işlemi nasıl yapılır sorusuna ayrıntılı bir cevap aradığınız takdirde, tescilli olan markanın yenileme işlemleri için Alkan Patent uzman ekibi ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Patent ve yararlı model belgeler, belirli bir süre zarfında geçerliliğini korur. Bu süre dolduğunda, süreyi uzatmak için patent sistemleri amacıyla başvuru yapılmalı ve patent yenileme işleminin gerçekleştirilmesi gerekir. Aksi durumda patent belgesine dair korunan tüm haklar son bulur. Bundan dolayı da buluş halka ve ticari bir faaliyet için kullanıma açık hale gelir.

Bu belgenin geçerli olabilmesi için patentin yıllık ücret ödeme planının ödenmesi ve yakından takip edilmesi gerekir. Günümüzde bakıldığında birçok buluş için kazanılan haklar, ödemelerin ihmal edilmesi ve gecikmesi nedeniyle tamamen kaybedebilmektedir. Alkan Patent olarak sunduğumuz başvuru takip hizmeti ve belge yenileme hizmeti ile buluşunuzu koruma altında tutmaya devam ediyoruz.

Tescil sonrası gereken işlemlerin mümkün olduğu sürece online yapılabilmesi için Türk Patent ve Marka Kurumu Çevrimiçi Hizmetler sistemi ile marka yenileme işlemlerini online şekilde yapabilme imkanından faydalanabilirsiniz. Türk Patent ’in uyguladığı bu online marka işlemi ile zamandan tasarruf ederken marka yenileme belgesine daha kısa süre içerisinde sahip olabilirsiniz.

Herhangi bir buluş için geçerli olan patent belgesi geçerlilik belgesi değişkenlik gösterebilir. Farklı patentlere göre geçerlilik süresi şu şekilde sıralanabilir:

  • İncelemesiz patent belgesi 7 yıl süre ile geçerliliğini korur,
  • İncelemeli patent belgesi ise 20 sene boyunca geçerlidir,
  • Faydalı model belgesi 10 yıl boyunca geçerlidir.

Alkan Patent Güvencesini Hemen Yaşayın

Patent almak, günümüzde size ait olan özgün buluşu korumak ve haklarına sahip olmak açısından olmazsa olmazdır. Aksi takdirde sizin olduğunu iddia ettiğiniz fikri sizin ortaya koyduğunuzu ve tamamen size ait olduğunu ispat etmek mümkün değildir. Bunun için her bakımdan haklarınızı koruyan bir patent firması ile işbirliği içerisinde çalışmak, bir adım öne çıkmanızı sağlar. Bu anlamda Alkan Patent üst düzey kalite standartlarında hizmet anlayışı ile beklentilerinize yanıt niteliği taşıyan son derece profesyonel bir firma olarak karşınıza çıkar.

Tasarım, marka ya da buluşlar için gerekli yurtiçi ve yurtdışı tescillerini alanında uzman kadromuzla hızlı bir şekilde tamamlıyoruz. Ayrıca geleceğe dair sizi ve buluşunuzu garanti altında tutacak olan her türlü detayı sizin için detaylı şekilde inceleyerek sorunlarınıza bu anlamda akılcı çözümler sunuyoruz. Kalite, güvenilir hizmet ve müşteri odaklı çalışma prensibi ile Alkan Patent alanında en iyisi olarak hizmet vermeye devam eder. Sizde uzun yıllara dayanan Alkan Patent garantisini deneyimleyerek buluş tesciline sahip olmak ve süreci sizin adınıza uzman kişilerin takip etmesini istiyorsanız web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz. Söz konusu patent ve tescil işlemleri olduğunda Alkan Patent güvencesi fikirlerinize sahip çıkarak haklarınızı korumaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor.