Logo; bir markanın yüzü olarak kabul edildiğinden, okul logo patent başvurusu yapmak okulun marka yüzünü belirlemek adına çok önemli bir adımdır. Genellikle logo markanızın izlerini taşıyarak; markanın belli başlı özelliklerini yansıtan, ismini yansıtan görsel şekil, renk ve yazılardan oluşabilecek görseller olduğundan bir okulun kendine ait bir marka oluşturabilmesi için olmazsa olmazdır. Okul logo patenti için, öncelikle markanın tescillenmiş bir yüzünün olması gerekir. Bu sayede logo tescili yapılacak olan markanın amblemi, artık tamamen o markaya ait olur.

Logo üzerindeki bütün haklar markaya ait olurken, izinsiz şekilde kullanılması ve kopyalanması ya da ayırt edici özelliklerini değiştirmeden çeşitli versiyonlarının kullanılmasının önüne geçen yasal hakları verir. Buna bağlı olarak logo tescil başvurusu; Türk Marka ve Patent Kurumu’na istenilen belgelerin eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi ile yapılabilir. Bu belgelerde herhangi bir eksiklik olmadan kuruma teslim edilmelidir. Herhangi bir eksiklik tespit edilmezse, başvuru işleme alınır ve logo tescili yapılacak logonun değerIendirilmesi adımına geçilir. Bu adımında sorunsuz şekilde sonuçlanması ile birlikte logo tescili yapılmış olur.

Logo tescili yapılması ile birlikte, markaların kullanacağı logoların bütün hakları markaya geçer ve markanın her türlü sorun durumunda yasal olarak haklarını kullanma özgürlüğüne sahiptir. Dolayısıyla markalara ait olan logolar, yasal olarak koruma altına alınmış olur. Logo tescil işlemleri, sadece markalara ait olmadığı gibi, direkt olarak bireysel kişilere de ait olabilir. Bu durumda logo tescil başvurusu kısmında istenilen belgelerde bazı değişiklikler ortaya çıkabilir. Belgelerin değişikliğe uğraması, logo tescil sürecini hiçbir şekilde değiştirmez.

Okul Adına Marka Tescili Nasıl Alınır?

Çoğu işletme sahibi, ticari olarak bir isim ve marka seçimi için nasıl bir yol izlemesi gerektiğini bilmemektedir. Ticari isim ve marka seçimi, bir işletmenin tüm ticari hayatının ve faaliyetlerinin başlangıç noktasıdır. Dolayısıyla ileride oluşabilecek olan olumlu ya da olumsuz tüm süreçlerin belirlendiği an olduğu söylenebilir.

İşletmelerin ürün ve hizmetlerini birbirinden ayırmayı sağlayan tüm işaretlere marka ismi verilir. İşletme ismi ise firmaları birbirinden ayırmaya yarayan işaretler olarak aynı zamanda hizmet veren kurum ve kuruluşlarda marka kullanımı nedeniyle tescilsiz şekilde kullanılan markalar olarak nitelendirilir.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yetkilendirilen okul öncesi eğitim veren kurumlar da dahil olmak üzere; anaokulu, kreş, lise ve ilköğretim okulları ile dershaneler, etüt merkezleri, müzik, resim ve bale gibi sanatsal etkinliklerin gerçekleştirildiği eğitim kurumlarında, Bakanlık tarafından verilen yetkinin ve yetki belgelerinin eğitim kurumunun kullanımı için yeterli olacağına dair bazı yanlış bilgiler söz konusu olabilir. Ancak zaman içerisinde eğitim kurum isimlerinin kullanımı sırasında karışıklıklar ve hukuki sorunlar ortaya çıktığından, marka kullanımın logo tescil belgesi ile koruma altına alınması gerekliliğini ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra iyi niyetli bile olsa başkasına ait olan bir markanın kullanımı sonucunda zor duruma düşmemesi için, bu eğitim kurumlarının isimlerini logo tescil belgesi ile en kısa zamanda koruma altına almaları tavsiye edilir.

Okul logo tescil başvuru için istenilen belgelerin düzenli ve eksiksiz bir şekilde Türk Marka ve Patent Kurumuna teslim edilmesi önemlidir. Bununla birlikte logo tescil ücretinin de yatırılması ile logonun değerIendirme aşaması yine aynı kurum tarafından yapılarak logo tescilinin yapılıp yapılmayacağına karar verilir. Sonra logo tescil başvurusu sahibine bilgilendirme yapılır. Sürecin sonunda ise okul logo tescili yapılmış olan logoların yasal olarak sahibi ve doğal olarak olası problemlerde kullanmakta özgür olduğu yasal hakları bulunur.

Logo Tescili Nasıl Yapılır?

Logo tescil başvurusu, belli başlı bir süreci ve basamakları içine alır. Logo tescili yaptırmak istenilen logo için gerçek kişi ya da tüzel kişi olarak Türk Marka ve Patent Kurumuna başvuru yapılır.

Sonrasında logo tescil işlemlerinin basamakları şu şekilde sıralanabilir:

  • Logo tescili için ilk olarak Türk Marka ve Patent Kurumu’na istenilen belgeleri eksiksiz ve düzenli bir şekilde hazır hale getirilerek teslim edilmelidir. Bu belgeler kuruma teslim edildikten sonra, süreç hızlanmaya başlar,
  • Türk Marka ve Patent Kurumu, teslim edilen bu belgelerde herhangi bir eksik ya da yanlış tespit ettiğinde, logo tescil başvurusu yapmak istene logo başvurusu sahibine en az 2 aylık bir süre verir ve bu belgelerin tamamlanmasını ister. Logo tescili başvurusu yapan kişi, bu süre içerisinde belgeleri tamamlamadığı takdirde başvuru otomatik olarak düşer,
  • Logo tescili başvurusu gerekli kurallara göre yapıldıktan sonra, Türk Marka ve Patent Kurumu logo tescili yaptırmak isteyen logoyu belli bir inceleme sürecine tabi tutar. Süreç sonuna gelindiğinde, bir sıkıntı tespit edilmezse logo tescil kararı Resmi Marka Bülteninde yayınlanacak logo tescillenmiş olur,
  • Bazı durumlarda logo tescili başvurusu yapan kişiler dışında, üçüncü kişiler tarafından itiraz başvurusunda bulunmak mümkündür. Bu gibi durumlarda Türk Marka ve Patent Kurumu logo tescil başvurusu için bir inceleme başlatır,

Hiçbir itirazın bulunmadığı durumlarda logo tescil başvurusuna ait olan tescil işlemleri tamamlanır. Sonuç olarak logoya ait bir sicil kaydı oluşturulur ve logo tescil başvuru sahibine bu kayıt teslim edilir. Logo tescil süreci ve logo tescil başvurusu olumlu şekilde sonuçlanmış olur.

Logo tescil başvurusu yapılırken, Türk Marka ve Patent Kurumu tarafından talep edilen önemli belgelerin gerçek ya da tüzel kişi için bazı farklılıkları olabilir. Logo tescil başvurusu yapan kişi eğer tüzel kişilikse; logonun örneği, vergi levhası, faaliyet belgesi, logo tescili ücretinin ödendiğini teyit eden bir belge talep edilir. Ancak logo tescil başvurusunda bulunan gerçek bir kişi ise; vekaletname, T.C Kimlik numarası, logo örneği ve logo tescil ücretinin yatırıldığını ispat eden bir belge istenir. Belgelerin doğru ve eksiksiz bir şekilde kuruma teslim edilmesi durumunda tescil değerlendirme süreci başlayacak ve logo tescil başvurusu yapan kişiye bildirim göndererek sonucu haber verecektir.

Okul gibi resmi kurumlarda kullanılacak olan logoların tescil edilmesi, logo tescili yapılmış kişilere yasal haklar vererek logonun kullanım hakkına sahip olma imkanı verir. Bu sayede logoların izinsiz kullanımının önüne geçmek mümkün hale gelir. Ayrıca logoların ait olduğu kişilerin bu markayı izinsiz bir şekilde kullanılmasının ve kopyalamasının, ayırt edici özelliklerini değiştirmeden farklı versiyonlarının yapılmasına dair yasal olarak hak sahibi olmasını sağlar. Bununla birlikte birçok farklı gruptaki tüketiciler için önemli bir güven unsuru oluşmuş olur.

Logosu ile ön plana çıkan ve geniş çaplı kitlelere hitap eden markaların, tüketicilerin markayı tanıyarak tüketim sağladığını ve bu noktanın çok önemli bir detay olduğunu mutlaka göz önünde bulundurmasında fayda vardır. Logonun görüldüğü her yerde marka tescilinin önemi çok daha fazla ön plana çıkar. Bu sayede tüketiciler, markaya güvenir ve daha fazla tüketim sağlama eğilimine geçer. Ayrıca logo tescili, devlet tarafından verilen teşviklerin, üretim izinlerinin ve kalitenin denetlenmesinde olumlu bir etken olarak değerlendirilirken, işlerin çok daha kolay şekilde çözülmesine olanak tanır. Bu sayede logo sahibi markalar birçok farklı alanda logo tescili yaptırmış olmanın yanı sıra bu konuda birçok farklı avantaj elde etme fırsatı yakalar.

Marka Tescil'de Alkan Patent Güvencesi

Okul logo patent başvurusu yapmak, bu tescil belgesi sayesinde okulu benzerlerinden ayıran önemli bir etken haline gelir. Marka tescili konusunda gerekli prosedürleri sizin adınıza yerine getiren nitelikli bir firma ile işbirliği yapmak, hem zamandan hem de nakitten tasarruf etmenizi sağlar. Bu anlamda profesyonel çalışmalar yaparak rakiplerinden hep bir adım öne çıkan Alkan Patent, söz konusu marka tescilli olduğunda gerekli olan süreci sizin adınıza büyük bir özveriyle takip eder.

Uzun yıllardan beri bu sektörde verdiği hizmetlerden yola çıkarak farkını ortaya koyan Alkan Patent; müşteri odaklı çalışma prensibi ile her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam eder. Ayrıca bu konuda yeterince bilgi sahibi değilseniz, alanında uzman kadromuz bu konuda gerekli bilgi ve desteği vermeye her an hazırdır. Marka ve logo tescili yaparak haklarınızı koruma altına alabilmesini sağlayan Alkan Patent kalitesini deneyimlemek için, web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bizimle irtibat kurabilirsiniz.