Marka tescilinde karşılaşılan pek çok sorunun cevaplanması ya da sorunun giderilmesi gerekmektedir. Aksi halde beklenen sonuç alınamayacaktır. Marka tescili yapabilmek için ise öncelikle marka ne demek bilmek önemlidir. Marka; bir ürün veya hizmeti diğerlerinden ayıran özelliktir.

  • Marka özelliği logo- sözcük(slogan) olabilir hatta her ikisi aynı anda kullanılabilir.
  • Marka tescili, ürün hizmet ya da logo(slogan) sayesinde sahibini emsallerinden ayırarak öne çıkarmaktadır.

Sektörde saygınlığın artması, reklam ve kazanımlarının garanti altına alınmasını sağlamaktadır. Marka kurumsallık, güvenilirlik ve tercih edilebilirlik sağlayabilir ve diğer işletmeler arasındaki farkı kanıtlamaktadır.

Marka Tescilinde Karşılaşılan Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Ticari faaliyet alanında kişi kurum ya da kuruluşu tanımlayan marka Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tanınmış yani tescillenmiş olmalıdır. Marka konusu ürün hizmet ya da slogan olabilmektedir.

Marka Tescilinde Karşılaşılan Sık Sorulan Sorular Ve Cevapları

Markayı tescil ettirmek için daha önce kullanılmamış olduğundan emin olunması gerekmektedir. Kendi sektöründe tescillenerek özelleştirilen, ürün, hizmet ve slogan öne çıkarak güven kazanmaktadır. Tercih edilebilmesi, kurumsallık ve garantörlük bakımından sektöründe saygınlık kazandırmaktadır.

Marka tescil başvurusu özel-tüzel kişilik olarak yapılabilmektedir. Belirlenen süreler içinde başvuru yapılan marka tescili başvuruları hakkında gereken araştırma ve değerlendirmeler yapılarak 4ay ile 6 aylık süre içinde sonuç alınmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Marka Tescili Başvurumu Nereye Yapabilirim?

Marka tescili başvurusu, Türk Patent Ve Marka Kurumuna Online olarak yapılmaktadır. Marka tescili konusunda tüm teknik detaylar ve koşullar hakkında Alkan Patent’ ten profesyonel yardım alarak güvenle yapabilirsiniz.

Markamı Tescil Ettirebilmek İçin Daha Önce Var Olup Olmadığını Öğrenebilir miyim?

Evet, marka tescili yapmak isteyenler Türk Patent Ve Marka Kurumu sayfasında bulunan Marka araştırma adımından öğrenilebilmektedir. Türk Patent ve Marka kurumu internet sitesinden kolaylıkla bilgi alınabileceği gibi profesyonel yardım alarak da işlem yapabilirsiniz.

Marka Tescil Süreci Ne Kadardır?

Marka tescili başvurusu yapıldıktan sonra Türkiye’ de 4 Ay – 6 Ay arasında sonuçlanmaktadır. Başvuru konusu marka ret kararı almış olursa inceleme ve araştırma süreci daha uzun olabilmektedir.

Marka Tescilimi Aldıktan Sonra Kaç Yıl Geçerli Olacaktır?

Marka tescili için başvuru tarihi baz alınarak 10 yıl süreyle geçerli sayılmaktadır. Belirlenen ödemeler yapılarak marka tescili sınırsız uzatılarak koruma altına alınabilmektedir.

Marka Tescil Ücreti Ne Kadar?

Marka tescil ücretleri marka sınıflarına göre belirlenmektedir. Bu da kurum harçları bölümünden öğrenilerek vekile ödenmesi gereken bedel marka adına ödenmektedir. Ücret ödemeleri Ziraat bakası ilgili adımdan yapılabileceği gibi kredi kartı, EFT ve havale yoluyla da yapılabilmektedir.

Marka Tescili Alabilmek İçin Referans Numarası Şartı Var mıdır?

Marka tescili yapabilmek için referans numarası başvuru sahibi tarafından verilmektedir. İşlemlerini kolay yürütebilmesi için gereken referans numarası adımı geçilerek işleme devam edilebilmektedir.

Tescili Markam Dünyanın Her Yerinde Kabul Görebilir mi?

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından onaylanan markalar sadece Türkiye sınırları içinde geçerlidir. Dünyanın her yerinde kabul görebilmesi için markanın evrensel koşullarda geçerli olan tescil belgesi sahibi olması gerekmektedir.

Tescil başvuruş yapabilmek için Logo Örneği Zorunluluğu Var mıdır?

Marka örneği alanı yalnız logo alanı olmamakta olup koruma altına alınması gereken slogan, marka, logo ifadelerini kapsamaktadır. Herhangi birinin yüklenmesi ya da birden fazla örnek yüklenebilmektedir.

Marka Başvuru Yapamayacak Olanlar Kimler?

Marka başvuru yapabilmek için özel ve tüzel kişilikler kabul edilebilmektedir. Fakat özel lise, adi şirket, anaokulları, vakıf/derneklerin iktisadi kuruluşları ve özel liseler başvuru yapamamaktadır.

Rüçhan Ne Demek?

Paris Sözleşmesi ile Dünya Ticaret Örgütü Kuruluş anlaşmasına taraf ülkelerden birinde son 6 ay kapsamında marka başvurusunu kapsamaktadır. Rüçhan hakkına sahip olan marka evrensel alanda sergi, fuar ve gösteri alanlarında rüçhan hakkından yararlanabilmektedir. Rüçhan hakkı altı ay geçerli bulunmaktadır.

Marka Örneği Resmi Nasıl Boyutlandırılır?

Marka örneği kabul edilebilirlik boyutları 5x5 veya 7x7 -300DPI çözünürlüğünde olmalıdır. Bu işlem Irfanview programı kullanılarak yapılabilmektedir.

Türk Patent sisteminde marka logo formatı belirlenmiş bulunmaktadır. Bunun da kare şeklinde ve 591x591 piksel boyutunda olup RGB formatında olmalıdır. JPG uzantılı 300 DPI çözünürlük ve 1 MG büyüklüğünde olması gerekmektedir.

Muvaffakatname Ne Demek?

Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılacak başvurularda yasanın 5. Madde 1. Fıkrası ç bendinde muvaffakatname koşulu belirtilmektedir. Bu da markanın önceki tescilini kabul ettiğini göstermektedir. Bir muvafakatname bir marka için geçerlidir.

Marka Tescili Başvurusunda 35. Sınıfı Açanlar İçin Alt Sınıflar Ne Anlama Gelir?

Marka tescili başvuruları 1 ile 34 arasında sınıfları kapsamaktadır. Ticari faaliyette bulunması gereken ürünlerin buna göre seçilmesi gerekmektedir. Tescil edildiği sınıflar markanın kim olduğuna bakılmadan ticari faaliyetini kayıtlı olduğu sınıf üzerinden yürütmektedir. 35. sınıf ve sonrası E- Ticaret siteleri ve kurumsal satış yapanları kapsamaktadır. Aklınıza takılan her türlü sorunun cevabı Alkan Patent ekibinden alınabilmektedir.

Başvurularda Ön Yazı Talebi Zorunlu mudur?

Marka başvurusunda ön yazının ihtiyaç halinde verilmesi gerekmektedir. Tüzel kişilere ihtiyaç duyulması durumunda ilgili makamlara usule uygun başvuru yapıldığına dair ön yazı istenmektedir.

Teknik Sorunlara Dair

E- Devlet üzerinden Giriş Yapamıyorum

E-Devlet portalı, T.C. Cumhurbaşkanlığı adına Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından çalıştırılmaktadır. İşlemler Türksat A.Ş tarafından yürütülmektedir. Her hangi bir teknik sorunla karşılaşıldığında 160 numaralı çağrı merkezi ile iletişim kurularak destek alınmalıdır.

Ödeme Tutarı Doğrulanamadı Uyarısı Ne Anlama Gelir?

İşlemler sırasında karakter kodlama sorunları yaşanabilmektedir. Kopyala ve yapıştır seçeneği kullanarak işleme devam edilebilmektedir. Klavyede farklı karakterler kullanılarak işlem yapılabilmektedir. Alkan Patent uzmanlarından yardım alarak sizin için tüm işlemlerin yürütülmesini sağlayabilirsiniz.

Marka Resim Örneği Geçersiz Uyarısı

Markaya ait resim örneğinin geçersizliğine dair uyarı alınıyor ise Irfanview porgramı kullanılarak resim boyutlandırma koşullara uyumlu hale getirilmelidir. Aklınıza takılan tüm sorular ve teknik bilgiler için Alkan Patent desteği alınabilmektedir.

Marka Tescili Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Marka sahipleri Kurum sitesine ya da E- Devlet girişi yaptıktan sonra ilgili adımları takip ederek ödemelerini yapabilmektedir. Ziraat bankasına ait kurumsal tahsilat hesabından ödeme yapılabileceği gibi kredi kartı ile de ödeme yapılabilmektedir. Ayrıca havale ve EFT yolu takip edilerek de ödeme yapılabilmektedir.

Provizyon Kodu Ne Anlama Gelir?

Provizyon kodu marka tescili başvurusu ödemesinin yapıldığına dair bilgidir. Ödeme yapıldığına dair 2018 GE-… olarak devam eden evrak bilgisi provizyon kodu anlamına gelmektedir. Bu kod aynı zamanda başvurunun tamamlandığı anlamı taşımaktadır. Sahip olunan provizyon kodu işlem yapabilmek için çok önemlidir. Provizyon kodu olarak bilinen ödeme evrak numarası olarak da tanımlanabilmektedir.

Gerektiğinde Ücret İadesi Alınabilir mi?

Marka tescili başvurusu yaparak ücret ödemesi yapanlar kurum tarafından iade alabilme hakkına sahiptir. Kuruma talepte bulunanlar uygun bulunduğu takdirde 1 ay süresi içinde ücret iadesini alabilmektedir. Marka tescili yapmak isteyenler yasal Prosedürü takip ederek eksiksiz başvuru ve işlem takibi konusunda Alkan Patent kuruluşundan yardım alarak güvenle çalışabilmektedir. Marka tescili alındıktan sonra 10 yıl süreyle tüm hakları koruma altında tutulmaktadır. İlgili ödemeler güncellenerek yapılır ve marka & logo istenen sürede koruma altında tutulabilmektedir.