Marka başvurusu yada tescili yapıldıktan sonra, markanın sahibi yerleşim yerinin değişmesinden ötürü,adres değişikliği yapmak ister. Böyle bir durumla karşılaşıldığında, bu durum uzman marka vekilleri tarafından, Türk Patent Enstitüsü kapsamında marka siciline işlenmelidir. Adres değişikliği,markanın sahibine ait tescil edilmiş ne kadar marka mevcut ise hepsine yapılmalıdır. Marka başvurusu ve tescilinde adres değişikliği bildirimi yapılmadığı taktirde,yeni adres baz alınmayarak,eski adres geçerli sayılacak buda marka sahibinin bu durumdan haberdar olmamasına sebep olacaktır. Bu durumdan kaynaklanan, söz konusu marka sahibinin hak kayıplarına sebep olacaktır. Yani marka sahibi, markası üzerinde adres değişikliği olmak üzere her türlü değişikliği,resmi olarak Türk Patent Ve Marka Kurumuna başvurarak patent siciline kaydettirmelidir.

Marka sahibi adres değişikliği bildirim işlemleri için, gerekli belgeleri hazırlayarak gerekli mercilere bildirmelidir. Marka sahibinin, bu başvuruyu yaparken öncelikle bilmesi gereken ticari isminde hiçbir değişiklik yapılmayacağıdır. Bu değişiklik işleminde, marka sahibinin ticari ünvanı ile ilgili herhangi bir işlem yapılmayacak ayrıca,marka tescili üzerinde de bir değişiklik yapılmayacaktır. Marka sahibine adres değişikliği bulunup işlem tamamlandıktan sonra, sadece adres değişikliği yapıldığına dair bir bildirim gelmektedir. Bu noktadan sonra, marka sahibi eğer isterse yeni adresin işlenmiş olduğu tescil belgesi sureti talebi yapabilir.

Marka Tescil Belgesi Nedir ?

Marka tescil belgesi, kişilerin mallarını ve hizmetlerini koruma altına aldığı resmi bir belgedir. Bu resmi belge, marka tescilinde uygunluk aldığı takdirde Türk Patent Ve Marka Kurumu tarafından verilmektedir. Bunun yanı sıra, bu belge marka yapan kişi adına uygunluk durumuna göre verilmektedir. Bununla birlikte, marka tescil işlemleri öncelikli olarak marka tescil başvurusu yaparak başlamaktadır.

Burada başvuru yaparken gereken belgeler ise şunlardır ;

 • Başvuru yapan şahısların, TC kimlik numarası
 • Vekaletname ile başvuru yapılacaksa ve markada ortak mevcut ise tüm ortakların imzası
 • Başvuru yapılacak marka ve hizmetlerin amblemi varsa adının bildirimi
 • Sözleşme
 • Yapılan ödemenin dekontu

Bunu yanı sıra,şirket adına yapılacak bir başvuru ise ;

 • Vergi levhası
 • Kaşe bilgisi
 • Vekaletname
 • Yapılan ödemenin dekontu
 • Markanın belirlenmiş bir logosu var ise o logonun bildirimi

Bu süreç başladıktan sonra, benzerlik ve marka araştırması yetkili vekiller tarafından yapılmaktadır. Marka sahiplerinin temsilcisi olan bu marka vekilleri, hizmetin tescili için araştırma yaptıktan sonra başvuru sürecine başlar. Marka ve hizmet tescil belgesi, sorunsuz bir şekilde tamamlandıktan sonra olumlu bir sonuç alınırsa marka, marka tescil belgesine hak kazanır. Bu belge, Türk Patent Ve Marka Kurumu tarafından başvurulan marka ve hizmet adına verilmektedir. Alınan bu belge ile birlikte başvurusu yapılan marka ve hizmet hukuki olarak tüm hakları ile birlikte, koruma altına alınmış olur. Alınan bu belge, hukuki haklarının korunmasının yanı sıra, tescile ait markanın bulunduğu grupta da koruma altına alınmasını sağlar. Marka tarafından bulunmuş olan isim, logo yada simge farketmeksizin tüm bunların tamamı da, bu belge sayesinde koruma altına alınmış olur. Olası bir durumda, kullanılmış ise de bu durumda hukuki üstünlük sağlar. Marka tescil belgesi olan marka, kullanım haklarının üçüncü şahıslara devredilme hakkınada sahiptir. Alınan bu belge, markanın 10 yıl boyunca korunması sağlar. Bununla birlikte, kişiler marka adına yurtiçi yada yurtdışı tüm koruma haklarına sahip olacaktır.

Marka Tescil Belgesinde Adres Değişikliği Nedir ?

Marka tescil belgesindeki adres değişikliği, kısaca marka tescilinin süreci başlamamış, tamamlanmamış yada marka sahibinin elinde var olan marka tescil belgesinde, resmi olarak yapılan adres bilgileri değişikliğidir. Bu değişiklik, marka sahibi tarafından yapılan başvuru ile gerçekleşmektedir. Yapılan bu değişiklik, markanın ticari yada kişilerin adres değişikliği sebebi ile yapılmak istenebilir. Marka tescil belgesine, adres olarak güncel adres yazılmalıdır. Yeni adres bildirimi ve adres değişikliği yaparken yetkili merci tarafından hiç bir engel bulunmamaktadır. Fakat, adres değişikliği kesinlikle resmi bir şekilde yapılmalıdır. Bununla birlikte, bu değişiklik yapılırken marka tescili gerekli mercilerce, hiçbir yaptırıma maruz kalmamış olmalıdır, aksi takdirde başvuru yapılmayacaktır. Bu başvuru için bir zaman kriteri yoktur, yani marka sahipleri herhangi bir zamanda gerekli durumlarda bu başvuruları yapabilmektedir.

Marka tescilinde, belirtilen adresin güncel olması gerekmektedir. Çünkü marka ile ilgili gelecek dönemlerde yapacağınız herhangi bir işlemde, bu durum önünüze çıkacak ve zaman kaybetmenize sebep olacaktır. Bunu dışında,adres değişikliği yapmadığınız durumlarda, marka ile ilgili adresinize gönderilen herhangi bir bilgilendirme güncel adresiniz olmadığı takdirde, elinize ulaşamayacak ve bu bildirimden haberdar olamayacaksınız.

Marka Tescili Adres Değişikliği İçin Gerekli Belgeler

Gerekli merciye yani Türk Patent Ve Marka Kurumuna başvuru yaparken sizden bazı belgeler istenecektir. Gerekli bu belgelere, önceden sahip olursanız işiniz oldukça hızlanacak ve kolaylaşacaktır.

Adres değişikliği için gerekli ve hazırlanması gereken belgeler şunlardır ;

 • Marka tescili belgesinin orjinal halı
 • Adres değişikliğinin yer aldığı ve belirtildiği belge
 • Vekaletname
 • Hizmet sözleşmesi
 • Adres değişikliği için belirlenen belge
 • Harcın ödendiğine dair dekontun aslı

Hazırlanan bu belgeler, gerekli mercilere ulaştıktan sonra incelemeye alınmaktadır.

Markanın önünde, herhangi bir yaptırım yok ise aynı zamanda da evraklarda bir sorun gözükmüyorsa, adres değişikliği onaylanmış olacaktır. Fakat marka tescilinde, bir yaptırım gözüküyorsa önce durumun halledilmesi gerekecek, sonrasında başvurunuz onaylanacaktır. Bu süreçte, bir uzmandan destek almak süreci oldukça kısalacaktır aksi takdirde yapacağınız ufacık bir hata sürecin oldukça uzamasını sağlayacaktır. Sizlerde, böyle bir durum ile karşılaştığınızda bu kriterlere dikkat ederek sürecin daha hızlı işlemesini sağlayabilirsiniz.

Adres Değişikliği Nasıl Yapılır ?

Marka sahibi markasını koruma altına alabilmek adına, marka tescil belgesi almaktadır. Bu belge ile amaçlanan durum, markanın tüm haklarına sahip olmak bunun yanı sıra, hukuki tüm korumalardan yararlanmaktır. Yani markanın logo, isim haklarına sahip olarak herhangi bir usulsüzlükte hukuki bir üstünlüğe sahip olacaktır. Marka tescil belgesi alındıktan sonra, ilerleyen süreçlerde bazı değişiklikler yapılması gerekebilir. Burada yapılan en sık değişiklik ise adres değişikliğidir. Adres değişikliği yapmak için, belirlenen bir zaman dilimi yoktur. Yani marka sahibi, Türk Patent Ve Marka Kurumuna istediği zaman adres değişikliği başvurusunda bulunabilir ve adres değişikliğini belirlenen koşullarda sağlayabilir. Bu değişiklik sanılanın aksine, kolay bir işlem ve süreç değildir burada gerekli evrakların hazırlanması, başvuru sürecinin başlatılması ve onaylanması uzunca bir sürece tabidir.