Teorik olarak, marka firmayı ayırt edici bir işarettir. Başka bir deyişle, ürününüzü veya hizmetinizi rakiplerinizden ayıran bir işarettir. Bu ayırt edici işaret, bir kelime, bir logo, bir slogan, bir renk, bir sayı, bir ses, bir şekil ve benzeri olabilir. Hatta bu unsurların birkaçının kombinasyonu da olabilir.

Marka Sınıfı Nedir? Marka Sınıfı Nasıl Belirlenir?

Nice sınıflandırması, dünyadaki ülkelerin büyük çoğunluğunda kullanılan standart sınıflandırma sistemidir. Oluşturulan sınıflandırma 45 sınıfı tanımlar. 1’den 34’ e kadar olan sınıflar malların (emtia) üretimi, 35. Sınıf ise mağaza-perakendecilik, 36 ile 45 arasındaki sınıflar ise hizmetleri içerir

Marka Tescil İşlemleri

Ticari markanızı tescil ettirdiğinizde, işaretin kullanımı üzerinde bir tekel sağlamış olursunuz. Bu işareti süresiz olarak yenileyebilir, 10 yıllık bir süre boyunca kullanabilecek tek kişi siz olursunuz. Bu nedenle, marka sahipleri izinleri olmadan markalarını kullanmaya karar verenleri dava edebileceği gibi, kendilerine çok benzeyen bir tabelayı kullananlara da dava açabilir.

Genel olarak Alkan Patent uygulamalarında mal ve hizmetleri düzenlemek, ücretleri değerlendirmek ve kayıtlı ve bekleyen ticari markalar için aranabilecek bir veri tabanı derlemek için ticari marka sınıflarını kullanır. Her bir mal veya hizmet kategorisine 1'den 45'e kadar bir numara atanır. Aynı zamanda bu sınıflandırmalar da uluslararası bir sınıf olarak da bilinir.

Marka Sınıfı Nedir?

Bir marka, var olan tüm faaliyet sektörlerinde korunamaz. Öncelikle markanızı hangi ürün veya hizmetler için tescil ettirmek istediğinizi seçmelisiniz. İster ürün, ister hizmet olsun, markanız için bir veya birden fazla sınıf seçebilirsiniz. Belirli ürün veya hizmetler için belirli bir alanda marka tescili yapılmaktadır.

Sınıf, dosyalama çerçevesinde ilgili alanların bulunmasını ve belirlenmesini kolaylaştıran bir ürün veya hizmet grubudur. Aynı nitelikteki mal ve hizmetleri gruplandıran 45 farklı sınıf bulunmaktadır. Bu 45 sınıf Nis Uluslararası Sınıflandırmasını oluşturmaktadır.

Marka Sınıfı Nasıl Belirlenir?

Şirketler tarafından sunulan ürün ve hizmetler için bir sınıflandırma sistemi Nis Uluslararası Sınıflandırması, başvuranın seçebileceği mal ve hizmet sınıflarını listelenir.

Türk patent ve de marka kurumu tarafınca Nis antlaşmasına bağlı olarak ve bu antlaşma kapsamına uygun şekilde 30.12.2016 tarih kapsamında Resmi Gazetede yayımlanan marka tescil başvurularına ait olan mal ya da hizmetlerin sınıflandırılmasına ilişkin olan tebliğinde marka sınıfları ayrıntılı bir şekilde tek tek düzenlenmiştir.

Dünyadaki çoğu ülke tarafından benimsenmiştir, ancak yorumlanması ülkeye bağlı olarak çok farklıdır, bu nedenle Alkan Patent ile çalışmak çok önemlidir. Alkan patent tecrübesi sayesinde markanın karşılaşabileceği tüm itirazlar önceden görebilmekte, buna göre önlemler alınmaktadır.

Marka Sınıflandırılması Özellikleri

Markaların sınırlandırılması aynı zamanda önceki tekniğe yönelik aramaları ve dolayısıyla bir işaretin mevcudiyetinin doğrulanmasını kolaylaştırır. Bu konuda Alkan Patent önceki teknik araştırmaları yapmak istediğinizde, her zaman ticari markanızı vermeyi planladığınız sınıfları ve ayrıca uygun olduğunda ilgili sınıfları size önermektedir.

Bu konuda marka tescili işlemlerinde öngörülenlerle benzerlik veya tamamlayıcılık taşımadan, kapsamlı bir marka sahibi olmanız sağlanmaktadır. Marka sınıflarında doğru başvuru yapılması, markanın tescili açısından ve sürecin de aksamaması için en önemli etkendir.

Bu sırada marka sınıfları belirlerken satılan ürün veya verilen hizmetler de göz önünde bulundurulmaktadır. Özellikle de marka ile alakalı olarak geleceğe dair farklı ürün veya hizmetler olacaksa bu duruma bağlı olarak marka sınıfı seçimi yapılmalıdır.

Marka Sınıfları Seçimi

Her ülkede markanız sınıflandırma teknikleri tek bir anlaşmaya bağlı ve farklı yorumlamaları kapsamaktadır. Bu noktada marka sınıfı Alkan Patent tarafından en geniş kapsamları ile incelenmekte ve uygun prosedürler uygulanmaktadır.

Bu konuda doğru sınıfları seçin. Bazı faaliyetler çok gelenekseldir ve ticari marka başvuru sahipleri ait oldukları sınıfı kolaylıkla bulmaktadır. Marka sınıfları, marka tescil başvuru süreçlerinde çok önemlidir. Bununla beraber, marka sınıfları, markanın hizmet verdiği veya ürün sattığı alanların dışında, ilerde planlanan ürün veya hizmeti de kapsayacak şekilde olmaktadır.

Bu nedenle marka sınıflı seçiminde profesyonel ve uzman bir ekip olan Alkan Patent den yardım almak yararlı olacaktır. Bu kapsamda marka tescil çalışmalarında ve marka sınıfı seçimlerinde doğru seçim yapılmaktadır.

Marka Seçiminin Önemi

Genel olarak, ticari marka koruması doğrudan ifadeye bağlıdır. Avrupa'da ve dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de ticari marka koruması, atıfta bulunulan ürün ve hizmetlerle sınırlıdır. Bu nedenle, patent ve marka kurumu tarafından önerilen ifadelerin, bu sınıfın kapsadığı tüm ürün ve hizmetler için korunacak bir sınıfa kopyalanması yeterli değildir.

Eksiksiz ve ilgili ifadelerin önemi buradan kaynaklanmaktadır. Bu konuda Alkan Patent tecrübesi sayesinde, kişiye özel bir ifade ve uygun ürün ve hizmet sınıfları seçimi ile en uygun marka tescilini gerçekleştirebilir. Kişiler genelde tescilli markam için en uygun desteği nereden alabilirim diye araştırmalar yapmaktadır. Bu noktada en uygun seçenek Alkan Patent olmaktadır.

Mal Ya Da Hizmetler Sınıflandırması

Malların üretimi 1'den 34'e kadar olan sınıflara, mağaza, perakende ise 35. sınıf ardından hizmetler ise 36'ten 45'e kadar olan sınıfları kapsamaktadır. Bu sınıflandırmaların birkaçı aşağıdaki gibidir;

  • 2. Sınıf: Boyalar, vernikler, cilalar üretim
  • 15. Sınıf: Müzik aletleri üretim
  • 28. Sınıf: Oyunlar, oyuncaklar üretim

Hizmetlerde şunları bulabilirsiniz:

  • 36.Sınıf: Sigorta, bankacılık hizmetleri, çevrimiçi bankacılık hizmetleri, ihtiyat fonu hizmetleri
  • 38.Sınıf: Telekomünikasyon
  • 41. Sınıf: Eğitim, öğretim, eğlence, sportif ve kültürel faaliyetler

Her faaliyet alanın özel bir sınıflandırması mevcuttur. Toplam da 45 tane sınıf bulunmakta olup, yukarıda bu sınıflardan yalnızca birkaç tanesi bulunmaktadır. Alkan Patent tüm sınıflandırmaları en uygun şekilde bilmekte ve marka sahipleri tarafından faydalanılmaktadır. Bu noktada kişiler marka başvuruma nasıl yardım sağlarım? gibi araştırmalarında Alkan Patent doğrultusunda tercihler yapılmalıdır.

Marka Sınıflandırma Süreçleri

Talepte atıfta bulunulan ürün ve hizmetler, şirketin mevcut faaliyetlerine ve aynı zamanda gelecekteki projelerine uygun olmalıdır. Nitekim başvurusu yapılmış veyahut tescilli bir markaya sonradan herhangi bir ekleme yapılamamaktadır. Bu bağlamda başvurusu yapılmış veyahut tescilli bir markaya sonradan sınıf eklemek mümkün değildir.

Bu nedenle, bu marka altında yürütülmesi düşünülen tüm faaliyetlerin önceden planlanması önemlidir. Bu konuda ALKAN PATENT’İN rolü, sınai mülkiyet alanındaki haklarını tam anlamıyla korumaları açısından müşterilerini desteklemektedir.

Ücretlendirme ise sınıf başına olmaktadır. Ticari marka için doğru sınıflandırmaların bulunması, işletme sahibine daha fazla yasal koruma sağlayacaktır. Aynı zamanda maliyet bakımından da çok faydalı olacaktır.

Marka Sınıflandırma Teknikleri

Mallar somuttur. Kullanım veya tüketim için edinilebilen ürünlerden oluşur. Hizmetler soyuttur. Bunlar, özel beceriler veya kaynaklar gerektirebilen, üçüncü taraflarca sağlanan eylemlerdir. Belirli ürünler veya hizmetler için ticari marka başvurusu yapılır. Bu durum da daha önce dosyalanmış bir özdeş markanın varlığına rağmen, farklı bir sınıfta başvuruda bulunulması durumunda kabul edilebilir.

Malların ve hizmetlerin nasıl sınıflandırıldığını belirlemek, ticari marka sürecinin önemli bir parçasıdır ve işletme sahipleri bunu kendi başlarına halledemezler. Bu konuda markalar konusunda uzmanlaşmış olan ALKAN PATENT en iyi tercih olacaktır. Bu kapsamda, Alkan Patent, bu markaların kapsamlı olarak her açıdan analizini yapmaktadır.