Markanızın haklarını korumak için yapabileceğiniz en iyi şey tescil işlemlerine başvurmaktadır. Marka tescil başvurusu sayesinde, markanızın tüm haklarını yasal olarak koruma altına alabilirsiniz.

Marka İtirazı Nedir, Nasıl Yapılır?

Marka tescil başvuruları karmaşık bir süreci içerebilmektedir. Bu sebeple başvuru sahiplerinin süreci titiz bir şekilde ilerletmesi gerekir. Özensiz bir başvuru marka tesciline sahip olmanızı engelleyecektir. Bu anlamda marka ve patent vekiliyle çalışmak işlemlerinizi en iyi şekilde ilerletmenizi sağlayacaktır.

Marka tescil başvurularının en önemli kısımlarından biri ise itirazlardır. Başvuruların özensiz bir şekilde yapılması, üçüncü kişilerin itiraz etme ihtimalini güçlendirecektir. Bununla birlikte, tescilli markanızın kullanılmasını engellemek adına sizin de düzenli bir şekilde yayımlanan bültenleri takip etmeniz ve benzer durumlarda itiraz etmeniz gerekir.

Markasını tescil ettirmek isteyenlerin en çok merak ettiği soruların başında ‘marka itirazı nedir’ gelmektedir. Bunun yanı sıra tescilli markasının benzerlerinin kullanılmasını engellemek adına ‘marka itirazı nasıl yapılır’ sorusu da yaygın olarak sorulmaktadır. Yazımızın içerisinde bu sorulara yanıt bulabilir, merak ettiğiniz diğer sorular için bizimle iletişime geçerek marka ve patent uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Marka İtirazı Nedir?

Marka itirazı, marka tescil sürecinin bir parçası olarak ilerlemektedir. Marka tescil başvurularına itiraz, tescil sahibi olmak isteyen kişilerin, başvuru sonrasındaki işlemlerde karşısına çıkmaktadır. Markanızın tescili aşamasında başvurular Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılmaktadır. Başvuru yapıldıktan sonra, kurum tarafından farklı sorgulamalar yapılmaktadır. Bu sorgulamalardan önemli bir tanesi de başvuru yapan markanın aynısının ya da benzerinin olup olmadığıdır. Marka tescilinde, aynı markayı kullanan bir firma olması durumunda, başvurunuzun kabul edilme olasılığı yoktur. Benzer markalar ise bültende yayınlanmış markalara itiraz ederek tescil almasının önüne geçer. 

Marka itirazını doğuran sebep tam olarak bununla ilgilidir. Tescil başvurusu söz konusu olan markanın daha önce üçüncü kişiler tarafından alınmış olunması ya da başvuru sürecinin devam etmesi itiraz yolunu açmaktadır. Bu kişiler tesciline sahip oldukları markanın benzerine sahip bir başvuru olduğunda marka itirazı yapabilir.

Bu durum tescilli marka sahibinin haklarını korurken, tescil başvurusunda olumlu sonuç alabilmek adına dikkat etmeniz gereken faktörleri de açıkça ortaya koymaktadır.

Marka Tescil İtirazı Nasıl Yapılır?

Marka tescil başvurularının Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapıldığından daha önce bahsetmiştik. Tescil başvurusu bir süreci kapsamaktadır. Bu süreçte kurum yeni başvurularla ilgili belirli aralıklarla bültenler yayınlamaktadır. Bu bültenlerin düzenli olarak takip edilmesi gerekir. Bültenlerde benzer bir marka gördüğünüzde itiraz etmeniz haklarınızın korunması açısından çok önemlidir.

Başvurusu yapılan markanın sizin markanızla aynı ya da benzer olduğunu düşüyorsanız, başvuruya konu olan marka hakkında itirazınızın gerekçelerini belirttiğiniz bir dosya hazırlamanız gerekir. Bu dosya içerisinde itiraz dilekçesi önemli bir yerde durmaktadır. Bu dilekçenin Türk Patent ve Marka Kurumu’na gönderilmesi gerekir.

İtiraz dilekçesinin yanı sıra dosyada itirazı destekleyen delillere ve tüm sebeplere yer verilmelidir. İtiraz eden markanın başvurusu harç yatırılmasıyla birlikte gerçekleşmiş olur.

Sınai Mülkiyet Kanunu gereği haklarınızın korunması için marka tescil itirazınızın da doğru bir şekilde yapılması gerekir. Bültenlerin takip edilmesi ve itiraz süreci marka sahipleri açısından zahmetli bir işlemdir. Bu nedenle birçok marka sahibi bunu gözden kaçırmakta ve benzer markaların ortaya çıkmasına göz yummaktadır. Markanızın değerini koruyabilmesi adına bültenlerin takibi ve itiraz süreci çok önemlidir. Marka ve patent vekilleri aracılığıyla bu işlemlerin tamamını kolayca gerçekleştirmeniz mümkündür. Bu uzmanlar, bültenleri sizin adınıza düzenli olarak takip edecek ve itiraz süreçlerinizi en doğru şekilde gerçekleştirecektir.

Marka İtirazının Faydaları

Marka itirazı genel olarak, itiraz edenin avantajına görülmektedir. Buna karşın marka itirazı hem tescilli marka sahibinin hem de itiraza cevap vermek zorunda olan tarafın avantajına olan bir mekanizmadır.

Marka tescil süreci sayesinde çalıntı ve hatalı markaların ortaya çıkması engellenebilmektedir. Bu süreçlerde tescil sahipleri marka itiraz haklarını kullanılırlar. Bu durum yeni başvuru yapan marka sahiplerinin olası hatalarını da göz önüne sermektedir. Bu açıdan hem tescil sahibi markasını ve haklarını korurken hem de yeni başvuru sahibi, olası hataları ortadan kaldırabilir. Bu durum başvuru sürecinin sağlıklı ilerlemesi açısından da son derece önemlidir.

Söz konusu markanın tescilinde, çalıntı ya da benzerlik gibi sorunlar ortaya çıkarsa, itiraz süreci adli işlemlere kadar gidebilmektedir. Bu noktada kanunlarımız, tescilli markanın sahibinin tüm haklarını korumaktadır.

Tescil Başvurusu Yapanlar İçin İtirazın Faydaları

Tescilli markanız için yapacağınız itirazlar, haklarınızı korumanız açısından oldukça önemli ve faydalıdır. Bununla birlikte tescil başvurusunda bulunan ve itiraza maruz kalan kişiler için de bu süreç oldukça faydalıdır. İtiraza maruz kalan gerçek ve tüzel kişiler; itiraza karşı tutarlı bir cevap verirse, ortaya çıkan krizi fırsata çevirebilir.

İtiraza karşı yapılmış olan mantıklı ve güçlü bir itiraz; başvuru sürecini de güçlendirecektir. Bu etkiyle birlikte tescil almanız çok daha kolay hale gelecektir. Bunun yanı sıra tescil başvuru sahibi bir sonraki itiraza da daha kolay bir şekilde yanıt verebilir. Aynı zamanda başka kişilerin itirazda bulunma ihtimalini de zayıflatan bir durum ortaya çıkacaktır.

Marka Tescili İtiraz Süresi

Marka tescil başvurusuna itiraz süresi ne kadar sorusu, marka sahipleri tarafından merak edilen bir diğer konudur. Herhangi bir markanın tescil başvurusu belirli bir süre boyunca onaylanmamaktadır. Bu sürede itiraz yapılabilmektedir.

Marka tescil itirazı, Resmi Marka Bülteni’nde başvurunun yayınlanmasının ardından 2 ay içerisinde yapılmalıdır. İki aylık sürenin ardından itiraz edilmesi mümkün değildir.

Marka takip ve itiraz işlemlerinin alanında profesyonel marka ve patent vekilleri tarafından yapılması, sürecin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi açısından oldukça önemlidir. Alkan Patent olarak, markanızın benzerinin ortaya çıkmaması için Resmi Marka Bülteni’ni düzenli olarak takip ediyor ve benzer marka başvurularını gerekli itirazı gerçekleştirerek, haklarınızın korunmasına yardımcı oluyoruz. Bizimle hemen iletişime geçerek marka izleme ve itiraz süreçlerine ilişkin detaylı bilgi alabilirsiniz.