Logo, markanın yüzü olarak ifade edilen aslında çok önemli bir kavramdır. En geniş hatlarıyla bakıldığında markaya ait izler taşıyarak, bu markanın belli başlı özelliklerini yansıtan ve ismini gösteren renklerden, şekillerden, yazılardan ortaya çıkan görsellerin tamamını kapsar. Logo tescili yapmak, aynı zamanda markanın tescillenen bir yüzünün oluşturulması demektir. Dolayısıyla logo tescili yaptırılacak olan logonun anlatmış olduğu markanın amblemi, artık tescillidir ve tamamen o markaya aittir. Logo tescili alındıktan sonra, logo üzerindeki tüm haklar markaya ait olduğundan izinsiz bir şekilde kullanılması, kopyalanması ya da ayırt edici özellikleri değiştirilmeden farklı versiyonlarının olmasının önüne geçerek yasal haklarının olduğu gösterilir.

Logo tescili ise ücreti sabit bir şekilde Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından belirlenen ücretleri kapsar. Logo tescili ücreti, başvuru yapıldığı an ödenen ve gerekli kabul edilen bir ödeme türüdür. Logo tescili ücreti yatırılmayan logolar, herhangi bir değerlendirmeye alınmadan direkt olarak elenir. Logo tescili başvurusu yapılırken bu logonun söz konusu markaya ait izler taşıması, tescillenmiş başka markaları andırmayacak derecede özgün olması gerekir. Logolar, markaların ürünlerini ya da markanın tüketicide olumlu bir intiba bırakması için kurumsallığı göstermek amacıyla yapılır. Ayrıca tescillendikten sonra, markalara bütün hakları tamamen bırakılır. Bundan dolayı markalar logoları hakkında her türlü kararı kendileri verebileceği gibi, logoyu değiştirme ya da izinsiz kullanımda yasal hak sahibi olma fırsatı yakalarlar.

Logo tescili yapılmamış olan logoların izinsiz kullanımda yasal olarak bir hakkı olmayan markalar, istenmeyen büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalabilir. Logo tescili ücreti, yalnızca tescil yapılırken bir defaya mahsus ödenen ücretlerdir. Her yıl Türk Marka ve Patent Kurumu tarafından ilan edilen bu ücretler, logo tescili yapılabilmesi için yatırılması zorunlu olan ödemelerdir. Logo tescili başvurusu yapılırken, talep edilen kriterleri sağlayan logolar ve başvuru evrakları Türk Marka ve Patent Kurumu tarafından incelemeye alınır. İnceleme sonucu olumlu olan tüm logolar, markalar tarafından tescillenmiş olur.

Yapılan araştırmalar, logo tescili veya tasarım tescili yapılmış olan markaların kurumsallık bakımından diğer markalardan daha kolay öne çıktığını, hedef kitleye daha rahat ulaşabileceğini, tüketicilere daha iyi hizmet verebilmek istediklerini ortaya koyan bir belirleyici unsur olduğunu ortaya koymuştur. Bundan dolayı birçok firma logo tescili yaptırırken markalarının kendi karakteristik özelliklerini, isimlerini, ürünlerini, çalışma standartlarını yansıtan logo tasarımlarına yönelirler. Logoların marka yüzü olarak bakıldığında, markaların ilk temas olarak direkt logolarının ilgi çektiğini ve tüketicilere bu anlamda ilk sunumu logo ile yaptığını göz önünde bulundurmalıdır. Bu yüzden logo tescili yaptırmak, markaların kurum aşamasında iken ilk yapması gereken en önemli işlemlerden biridir.

Logo Tescili Nasıl Yapılır?

Logo tescil başvurusu, Türk Marka ve Patent Kurumuna istenilen belgelerin tamamı eksiksiz bir şekilde teslim edildiğinde yapılır. İstenilen belgelerde herhangi bir eksik yoksa, başvuru işleme alınır ve logo tescili yapılacak değerlendirme adımına geçilir. Bu adımın olumlu şekilde sonuçlanması durumunda, logo tescili sorunsuz bir şekilde yapılmış olur.

Logo tescili yapılmasıyla birlikte, markaların kullandığı logonun tüm hakları markaya geçiş yapma ve markaların her türlü sorunda yasal olarak bu hakkı kullanma özgürlüğü vardır. Bundan dolayı markaya ait logolar, yasal olarak koruma altına alınmış anlamına gelir. Ayrıca logo tescili sadece marka ait değil, direkt olarak bireysel kişilere ait de olabilir. Bu durumda logo tescil başvurusu kısmında talep edilen belgelerde bir takım değişiklikler söz konusudur. Ancak belgelerde değişiklik oluşması, süreci hiçbir şekilde değiştirmez.

Logo tescil, yaptırmak istenilen logo için gerçek kişi ya da tüzel kişi olarak Türk Marka ve Patent Kurumu’na gerekli belgelerle başvuru yapmak ve logo tescili ücretinin ödenmesi şarttır. Bu adımların tamamlanmasından sonra, Türk Marka ve Patent Kurumu tarafından bir değerIendirme süreci başlatılır. Bu sürecin olumlu ya da olumsuz sonuçlandığı, başvuru sahibine bilgi verilerek iletilir.

Logo tescili için ilk olarak Türk Marka ve Patent Kurumu’nun talep ettiği belgeler düzenli ve eksiksiz bir şekilde hazırlanarak teslim edilmelidir. Bu belgeler Türk Marka ve Patent Kurumuna teslim edilmesi gerekir. Dolayısıyla süreç daha da hızlanmış olur.

Türk Marka ve Patent Kurumu teslim edilen belgelerde bir yanlış ya da eksik olması durumunda logo tescili yaptırmak isteyen logo tescili başvurusu yapmış kişiye 2 aylık bir süre verilir ve belgelerin tamamlanmasını talep eder. Logo tescili başvurusu yapan kişi, bu süre içerisinde eğer belgeleri tamamlamazsa başvuru otomatik olarak düşer.

Logo tescili başvurusu usulüne uygun bir şekilde yapıldıktan sonra, Türk Marka ve Patent Kurumu logo tescili yapılmak istenen logoyu detaylı bir incelemeye tabi tutar. Eğer süreç sonunda herhangi bir sıkıntı tespit edilmezse, logo tescil kararı Resmi Marka Bülteninde yayınlanır. Bu aşamadan sonra artık logo tescillenmiş olur.

Bazı özel durumlarda logo tescili başvurusu yapan kişilerin dışında, üçüncü kişiler tarafından itiraz başvuruları yapıldığı görülür. Böyle bir durumda Türk Patent ve Mark Kurumu logo tescili başvurusunda inceleme başlatılır.

Bir itiraz durumunun olmaması halinde, logo tescil başvurusuna ait tescil işlemleri tamamlanır. Sonuç olarak logoya ait olan bir sicil kaydı oluşur ve bu logo tescil belgesi sicil kaydıyla beraber başvuru sahibine teslim edilir. Logo tescil süreci ve başvuru süreci bu sayede başarılı bir şekilde tamamlanmış olur.

Logo tescil başvurusu sırasında Türk Marka ve Patent Kurumu tarafından talep edilen belgelerin gerçek kişi ya da tüzel kişi bakımından bazı farklılıklar oluşabilir. Logo tescil başvurusunu yapan kişi eğer tüzel bir kişi ise; faaliyet belgesi, vergi levhası, logo örneği ve logo tescili ücretinin ödendiğini gösteren bir belge talep edilir. Ancak logo tescil başvurusunu yapan kişi eğer gerçek bir kişi ise; TC kimlik numarası, vekaletname, logo örneği ve logo tescil ücretinin yatırıldığına dair belge talep edilir. Bu belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde sunulması halinde, süreç başlamış olur.

Sahip olduğu logosuyla ön plana çıkmayı başaran firmalar, hitap ettiği tüketiciler tarafından marka olarak logosuyla tanınır. Bu durum ona göre yoğun bir tüketimin ve talebin ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca logonun görüntüyü her yerde markanın önemi çok daha fazla ön plana çıkma fırsatı bulur. Dolayısıyla tüketici markayı tanıdığı için, işletmenin istediği o güven ortamı oluşmuş olur.

Logo tescili devlet tarafından uygulanan teşviklerin, üretim izinlerinin ve kalite belgelerinin denetlenmesinde çok olumlu bir faktör olmanın yanı sıra, işlemlerin daha kolay çözülmesini sağlar. Bu sayede logo tescili yapan firmalar, bu tescilin getirdiği avantajlardan sonuna kadar faydalanma imkanı yakalayabilir. Ayrıca logo tescili yapılmış olan logoların, kopya olarak başka alanlarda kullanılması konusunda önemli bir caydırıcı unsur olduğunun bilinmesinde fayda vardır. Çok benzer logo tasarımlarının piyasa girişlerinde, logo tescili ile önlenerek özgünlük korunur. Ayrıca yasal olarak logoların her hakkı sahibine ait olduğundan, açılacak davalara bağlı olarak suç unsuru olarak görülebilecek durumlarda logo sahiplerini üstün bir konuma taşıma gücü vardır. Logo tescili yapmak, her türlü hukuka aykırı durumlarda verilme ihtimali olan cezalar ve içine girilebilecek zorlu süreçlerde büyük bir caydırıcılık sunar.

Bununla birlikte sahte ürünün önüne geçme içinde logo tescili yaptırmak mümkündür. Bu durumda sahte olduğu anlaşılan ürünlerin toplatılması, sahte ürünleri üreten ve satan kişilerin cezalandırılması gibi, durumlarda yasal olarak logo tescili yaptıran kişinin, yani logo sahibinin özelinde kabul edilir. Böyle bir şeye başvuran kişiler için caydırıcı bir güç olarak da kullanılabilen logo tescilli, markaların korunması için atılabilecek en önemli adım olabilir. Özellikle kurumsallaşma adımlarının çok büyük bir noktasında yer alan logo tescilleri, işletmeler için olmazsa olmaz bir konumdadır.

Logo Tescil Başvurusu Alkan Patent Aracılığı ile Sizi Bekliyor

Logo tescili, marka tescili ve patent gibi işlemleri sizin adınıza yürüten bir aracı firma; süreç başladıktan sonra zamandan ve nakitten tasarruf etmenizi sağlarken, diğer yandan kişisel haklarınızı korumak açısından nitelikli bir adımdır. Bu konuda hangi firma ile işbirliği içerisinde olduğunda dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar arasında yer alır. Alkan Patent, patent konusunda karşınıza çıkabilecek her türlü soruna akılcı çözümler sunarak, her zaman üst düzey kalite standartları göz önünde bulundurularak beklentilerini karşılayan profesyonel bir firmadır. Tecrübenin verdiği bu güveni deneyimlemek ve Alkan Patent ile haklarınızı koruma altına almak için hemen bize ulaşabilirsiniz.