Yeni buluşlar ve geliştirmelerin teknik detaylarını kamuyla paylaşması karşılığında hak sahibinin elde ettiği ve 20 yıla kadar tekel hakkı kazanılan tescil işlemlerine patent adı verilir. Patent bir buluşun tüm kullanım ve satış haklarını başvuru sahibine vermektedir. Bu sayede yeni buluş, taklitlerden ve izinsiz kullanımlardan korunmuş olur.

Patent başvurusu yaparak, hak elde edebilmeniz için buluşunuzda üç özelliğin olması gerekir. Bunlar; yenilik, buluş basamağı ve sanayiye uygulanabilirliktir. Bu özelliklere sahip buluşlarınız için patent tescil yapabilir ve haklarınızı yasal olarak koruma altına alabilirsiniz.

Alkanlar Group olarak; marka tescil, tasarım tescili ve uluslararası tescil işlemlerinizi sizin adınıza yürütüyor ve buluşlarınız için yasal koruma almanızı sağlıyoruz. Böylece buluşlarınızı taklitlerden koruyabilir ve kullanım haklarına sahip olabilirsiniz.

konya patent

Konya Patent Tescili Nasıl Alınır?

Türkiye’de patent tescili konusunda yetkili kuruluş, Türk Patent ve Marka Kurumu’dur. Eğer buluşunuz yeni, sanayiye uygun ve buluş basamağı içeriyorsa, başvuru yapabilirsiniz. Burada önemli noktalardan biri de başvuru süreçlerinin doğru ve zamanında takip edilmesidir.

Patent alma işlemlerinde evrakların eksik ya da hatalı olması, yapılacak işlemlerin zamanlarında gecikmeler, belge almanızı zorlaştıran faktörlerdir. Patent için hangi ülkede başvurmuşsanız, o ülke de geçerli olur. Eğer buluşunuzu farklı ülkelerde de koruma altına almak istiyorsanız, o ülkelerde başvuru yapılmalıdır.

Patent almak için hazırlık ve başvuru aşamalarının doğru şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. Bunun yanı sıra marka araştırması ve araştırma raporu talepleri yapılmalıdır. Sonrasında ise inceleme raporu talebi yapılmalıdır. Tüm bu aşamalar zaman zaman karmaşık, zorlu ve uzun zaman alan süreçleri ifade edebilir. Patent başvurusunda faydalı model de dikkate alınması gereken bir noktadır. Bunlar yavru patent diye adlandırılır ve her yıl yenilenme şartıyla 10 yıl boyunca koruma sağlar.

Bu aşamaları en hızlı ve doğru bir şekilde geçebilmek için Konya patent tescil hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Alkanlar Group olarak bu aşamaların tamamında yanınızda oluyor ve sizin adınıza işlemlerin en hızlı biçimde gerçekleştirilmesini sağlıyoruz.

Konya Patent Tescil Başvurusu Nasıl Yapılır?

Buluşunuzun tescil edilmesi için bir takım evrakların toparlanarak başvurunun doğru bir şekilde yapılması gerekir. Başvuru belgelerinde, hak sahibinin kişisel bilgileri, tarifname, özet, şekiller ve istemler olmalıdır. Bunun yanı sıra patent ücreti mutlaka ödenmelidir. Patent başvurusu tamamlandıktan sonra tescil belgesinin çıkma tarihi ise kurumun yoğunluğuna bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Ürettiğiniz malların ve hizmetlerin koruma altına alınması, size sınai mülkiyet açısından birçok fayda sağlayacaktır. Patentinizi aldıktan sonra söz konusu ürünlerin üretilmesi, satılması, kullanılması ya da ihraç edilmesiyle ilgili tüm haklar sizin elinizde olacaktır. Bu da sizin için önemli bir gelir kaynağı yaratabilir. Konya patent şirketleri arasında öne çıkan Alkanlar Group, patent tescil hizmetleri vermektedir. Bunun yanı sıra, yurtdışı tescil ya da coğrafi işaret gibi başvurularınız için de Alkanlar Group’a başvurarak tescil fiyatı ve belgeleri hakkında detaylı bilgileri alabilirsiniz.

Konya Patent Firmasıyla Etkili Bir Başvuru Süreci

Patent korumanız belgenizin çıktığı tarihten itibaren buluşunuzu 20 yıl boyunca koruma altına alır. Burada dikkat edilmesi gereken her yıl koruma süresinin yenilenmesi gerektiğidir.

Alkanlar Group olarak, patentinizin koruma süresinin sona erdiği her yıl, yenilenme işlemlerini gerçekleştiriyor. Bunun yanı sıra tescil talep sürecinizde tüm evraklarınızın doğruluğunu ve tam olmasını kontrol ederek, zaman kayıplarının önüne geçiyoruz. Siz de etkili bir başvurusu süreci için Konya patent firması olan bize başvurarak, patent fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Patent konusunda uzman ve deneyimli ekibimiz, başvuru sürecinize dair tüm detaylı bilgiyi sizinle paylaşacaktır. Bu sayede, tescil belgesi alma şansınızı da artırabilir, buluşlarınızdan gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.