Türkiye’de ve dünyada sanayiye uygulanabilir yeni buluşlara faydalı model adı verilmektedir. Faydalı model, buluşları bir belge ile yasal koruma altına almaktadır. Bu belgeye faydalı model belgesi adı verilmektedir.

Faydalı Model Nedir? Faydalı Model Başvurusu Nasıl Yapılır?

Faydalı model belgesi, belirli bir süre için buluşu yapan kişiye ürünü üretme ve pazarlama hakkı verir. Bu süre ise 10 yıl ile sınırlandırılmıştır. Faydalı model başvurusu Türk Patent Enstitüsü’ne yapılmaktadır. Bu Enstitü size buluşunuz karşılığında faydalı model belgesi vermekle yetkili kuruluştur.

Bu belge sayesinde buluşunuzla ilgili ürünü koruma altına alarak, tüm haklarına sahip olabilirsiniz. Bir buluşun faydalı model olabilmesi için; yeni ve sanayiye uygulanabilir olması yeterli olacaktır. Faydalı model belgesi başvurusu süreci, patent tescil işlemlerinden farklılıklar taşır. Faydalı model hem zaman hem de masraflar açısından daha uygun bir seçenektir.

Faydalı Model Belgesi

Faydalı model başvurusu nasıl yapılır ve faydalı model belgesi nasıl alınır soruları, özellikle mucitler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Faydalı model, sanayiye uygulanabilir olan buluşların sahiplerine verilen yasal bir korumadır.

Faydalı model belgesi ise, buluşun sahibine Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından verilen ve buluşla ilgili yasal imtiyazlar elde etmesini sağlayan belgedir. Türkiye’de ortaya çıkan buluşlar için temel olarak iki farklı koruma çeşidi vardır. Bunlar patent ve faydalı model olarak sınıflandırılmaktadır. Kapsamları ve işleyişleri bakımından patent ve faydalı model kavramları birbirlerinden ayrılmaktadır. Halk arasında genellikle birbirleri yerine kullanılsa dahi patent ve faydalı model arasındaki en temel fark, sağlaması gereken kriterlerdir. Patent için buluşun yeni olması, buluş basamağı aşamalarını yerine getirmesi ve sanayiye uygulanabilir olması gerekir. Faydalı model tescillerinde ise yenilik ve sanayiye uygulanabilirlik kriterlerinin karşılanması yeterlidir.

Faydalı model, patent sürecine nazaran çok daha kolay, kısa sürede tescil alan ve daha düşük maliyetlere sahip seçenektir. Bu sebeple birçok mucit tarafından tercih edilmektedir. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin yaygın olarak tercih ettiği faydalı model, ekonomik açıdan bu işletmelere daha fazla hitap etmektedir. Buna karşın patent, buluşun sahibine 20 yıl sürelik bir koruma ve kullanım hakkı sunarken, faydalı model ise 10 yıllık bir koruma sunar. Her iki belgeyle verilen koruma süresi de uzatılamamaktadır.

Faydalı Model Başvurusu Nasıl Yapılır?

Faydalı model başvurusu nasıl yapılır ve faydalı model belgesi nasıl alınır soruları, firmalar tarafından sıklıkla merak edilen diğer konulardır. Türkiye Cumhuriyeti’nde faydalı modelleri de kapsayan yasal haklar; 6769 Sınai Mülkiyet Kanunu ile düzenlenmektedir. Bu kanuna uygun olarak faydalı model belgesi verme yetkisi ise Türk Patent ve Marka Kurumu’na verilmiştir. Bu kurum yapılan başvuruları Sınai Mülkiyet Kanunu’nda yer alan 90’ıncı maddedeki kriterlere göre değerlendirir.

Türk Patent ve Marka Kurumu, yapılan başvurularda öncelikli gerekli belgelerin taşınıp taşınmadığına göre değerlendirir. Eksik belgesi olan başvuru sahibi için 2 ay ek süre verilir. Daha sonra ise inceleme aşamasına geçilmektedir. Bu aşamada başvuru şekli şartlara göre değerlendirilir. Şekli şartları sağlayan başvurular ise araştırma aşamasına geçer. Bu şartları sağlamayan başvuru sahiplerine ise yine iki aylık ek süre verilir. Şekli şartları sağlayan başvurular için iki ay içinde araştırma raporu talep edilir. Eğer araştırma raporu talep edilmemişse, başvuru sahibinin başvurusunu iptal ettiği değerlendirilir. Buluş sahibinin rapor masraflarını ödememesi durumunda da başvuru değerlendirmeden çıkarılmaktadır.

Bunun ardından araştırma raporu yayımlanır ve varsa üçüncü kişilerin itirazları değerlendirilir. İtiraz olması durumunda yapılacak değerlendirmenin sonunda patent belgesi buluş sahibine verilir.

Tüm bu başvuru ve belge alma süreci oldukça karmaşık ve zahmetlidir. Bu sebeple başvuru öncesinde bir uzmandan yardım almanız olumlu sonuçlar doğuracaktır. Alkan Patent olarak faydalı model başvurularınızın olumlu sonuçlanması ve belge almanız konusunda tüm süreçte yanınızdayız. Bizimle iletişime geçerek başvuru sürecine dair detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra başvuru öncesinde uzmanlarımız size eksiklerinizi ve varsa hatalarınızı açıklayacaktır. Tüm evrakların tamamlanmasının ardından ise başvuru sürecinin başından, belge alana kadar tüm işlemleri uzmanlarımızla birlikte yürütmenizi sağlıyoruz. Bu sayede başvurularınızın olumlu sonuçlanma ihtimalini arttırırken aynı zamanda kısa bir süre içerisinde buluşunuzun yasal koruma altına alınmasını sağlayacak, maddi kazanç sürecinizi hızlandırıyoruz.

Tüm bu süreci çok daha kolay atlatmak adına bizimle iletişime geçebilir ve avantajlı tekliflerimizden faydalanabilirsiniz.