Patent; Türk Patent Ve Marka Kurumu tarafından buluş sahibine verilerek, buluşun tüm yasal haklarının korunması hakkını elde etmeyi sağlar. Patent belgesi, markanın koruma altına alınmasını sağlayan buluşlar hakkında gerekli tüm bilgileri içeren belgelerdir.Bunun yanı sıra, bir buluşa patent alınabilmesi için üç önemli şart mevcuttur ;

 • Yararlı : Marka tescili alınmak istenen buluşun,anlamlı bir amaca hizmet etmesi gerekir.
 • Yeni : Bu buluş, patent sorgulama tarafından araştırıldığında, yepyeni bir buluş olmalıdır.
 • Açık olmayan : Patentini almak isteğiniz buluş, sahip olunabilecek herşeyden büyük ölçüde farklı olmalıdır.

Neredeyse, herşey için patent alınabilmektedir. Makineler, makine yapımındaki ürünler, ilaçlar, kremler, şampuanlar, biyogenetik malzemeler üreten bir buluş sahibi, bunlar için patent başvurusu yapabilir. Yapılan incelemeler sonrası, inceleme raporu olumlu çıkar ise yani bu buluşlardan daha önce üretilmemiş ise patent kolaylıkla alınabilmektedir.

Bazı öğeler halâ patent için uygun değildir ;

 • Matematiksel formüller
 • Yasadışı amaçları olan buluşlar
 • Doğa yasaları
 • Yalnızca fiziksel aktivite içeren prosedürler

Bunlar ve daha birçok öğe, patent için halâ uygun olarak bulunamamaktadır.

Kişilerin yaptıkları buluşa patent başvurusu yapmadan önce, patent araştırması yapması gerekir. Patenti almak için, patent başvurusu yapmadan önce araştırma raporu hazırlanmaz ise daha önceden yapılmış bir buluş tespit edilebilir ve buda sizin buluşunuzu tehlikeye sokabilir. Bunun yanı sıra, patent başvurusu yapılmadan ürün çıkartıldığında bu ürünü daha önceden üretmiş kişiler,hak talebinde bulunabilir ve buda sizi hem maddi,hemde manevi bir zarar ile karşı karşıya bırakabilir. Burada yapılacak olan, patent araştırmasını 7 basit yöntem kullanarak yapmak,ileride yaşanacak sorunlar önlenmiş olacaktır.

Bu yöntemler ;

 • Ülkenizde, nereye yani hangi merciye,başvurmanız gerektiğine bakın.
 • Bir patent avukatı ile anlaşın.

İhtiyacını duyduğunuz patent türünü belirleyin.

Bu türler ;

 • A tasarım patenti
 • A bitki patenti
 • A faydalı patenti

Geçici patent alabilmek için, başvuruda bulunun. Resmi başvurunuz için, veri tabanları kullanarak veri toplayın. Başvuru sahibi olarak, resmi başvurunuzu tamamlayın ve iki kez kontrol edin. Patent sahibi olarak, patent alma sürecinde aktif rol alın.

Patent Araştırması Nedir ?

Patent araştırması, faydalı model başvurunuzu yapmadan önce ön araştırma yaparak, bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu araştırmayı yaparak, faydalı modelinizle ilgili daha önce dünyada patent başvurusu yapılıp yapılmadığını, öğrenme şansınız doğar ve böylece, gelecekte karşılaşacağınız sorunları önlemiş olursunuz. Yani hem zaman, hemde maddi kayıplarınızın önüne geçmiş olursunuz. Bunu yanı sıra, bu araştırma ile dünyada buluşlar ve patentler ile ilgili nasıl gelişmeler olduğunu da öğrenmiş, bu konuda bilgi sahibi olmuş olursunuz. Rakiplerinizin durumlarını da bu koşulda öğrenmiş olmak, araştırma yaparken işinize yarayabilecek bu diğer faktördür. Resmi mercilere bir patent başvurusunda bulunmadan önce, ön araştırma olan, patent araştırması yapmanız önerilmektedir. Çünkü patentinizin onaylanması için, yeni olması başka bir benzerinin olmaması, gerekir bu araştırma ile bu durumunda ortadan kalkmasını sağlamış olursunuz. Böylece süreç, zaman ve maddi açıdan kayıp yaşamanızı önlemiş olursunuz.

Patent Araştırması Nasıl Yapılır ?

Patent araştırması yaparak, faydalı modelinizin daha önceden başka bir kimse tarafından patent başvuru yapmak için kullanılıp kullanılmadığını öğrenmiş olursunuz. Bu sayede, oluşabilecek zararlardan da kendinizi korumuş olmakla birlikte, zaman tasarrufuda sağlamış olursunuz.

Patent Veri Tabanlarına Erişim : Patent ofislerinin web sitelerini yada patent tabanlarına erişim sağlayan platformlar aracılığı ile bir ön araştırma yapabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler Belirleme : Bu araştırmayı yaparken, buluşun içeriğini belirleyen anahtar kelimeler ile araştırma yapın böylece araştırmanız daha kısa sürede bitecektir.

Sınıflandırma Sistemini Anlama : Patent araştırması, yaparken faydalı modelinizin hangi sınıflandırma sistemine ait olduğunu belirleyin. Böylece daha dar bir alanda çok daha anlaşılır bir şekilde araştırma yapabilir ve sonuca, daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Patent Taraması : Sınıflandırmanızı ve anahtar kelimelerinizi kullanarak, veri tabanlarında tarama yapın. Bu şekilde, aynı yada benzer konuda daha önce patent alınıp alınmadığını öğrenmiş olur ve böylece daha doğru hareket edebilirsiniz.

Patent Numarası ve Başlık Kontrolü : Bu araştırma yapılırken, eğer özel bir numara yada başlık biliyorsanız, direkt onun üzerinden arama yapın böylece daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tersine Mühendislik ve Önceki Sanat : Buluşunuzu daha önce bir benzeri olup olmadığını inceleyebilir böylece patent alırken bu modellerden faydalanabilirsiniz.

Patent Belgelerini İnceleme : Ulaştığınız patentleri, iyice inceleyin böylece, kendi modelinizle çakışan yönlerini daha iyi ve net bir şekilde görmüş olursunuz.

Profesyonel Yardım Alma : Bir patent avukatından yardım almak olayların içinden daha kolay çıkmanıza oldukça yardımcı olacaktır.

Uluslararası Veri Tabanlarını Kontrol Edin : Buluşunuzun uluslararası bir şekilde korunmasını istiyorsanız, WIPO veri tabanlarını kontrol edebilir böylece daha detaylı bir araştırma yapabilirsiniz.

Patent Araştırmasının Avantajları

Patent araştırması yaparken, aslında birden çok faydada elde etmiş olursunuz.

Bu faydalar ise şu şekilde sıralanabilir :

 • Yapılan patent araştırması sonucunda, faydalı modeliniz ile ilgili son gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmuş olursunuz.
 • Patent başvurusu yapmadan önce, yapılan bu araştırmalar hem zaman kayıplarını, hemde maddi kayıplarınızı önlemiş olursunuz.
 • Araştırma sonucunda, bir sonuç elde etmek istersiniz ve bu noktada oluşturulan rapor ile buluşunuzda herhangi bir sorun var ise onu da görmüş olur ve böylece çok daha sağlıklı bir şekilde ilerlemiş olursunuz.
 • Bu araştırma ile benzer yapıdaki ürünler ile karşılaştırılabilir ve böylece daha iyisi tasarlanabilir.
 • Sorunsuz olarak patent almak isteyen kişiler için bu araştırma buluşun, kullanımı ve işlevselliğini arttırmak için oldukça önemli bir adımdır.

7 Basit Adımda Patent Araştırması

Buluşunuz için buluş sahibi olarak, başvuru tarihinden önce bir araştırma yapmak işinizi oldukça kolaylaştırır. Basit 7 yöntem kullanarak, yapacağınız bu araştırma ile ileride çıkabilecek sorunların önüne geçmiş olursunuz.

Bu yöntemler ise şu şekilde sıralanabilir :

 • Ülkenizdem hangi merciye başvurmanız gerektiğine bakın. Burada Türk Patent Ve Marka Kurumuna bakmanız oldukça işinize yarayacaktır.
 • Bir patent avukatından yardım alın. Uzman bir avukat ile anlaşarak maliyet içeren hatalar yapmamış olur ve bununla birlikte, daha doğru adımlar atmış olursunuz.
 • İhtiyaç duyacağınız, patent türünü belirleyin. Burada hangi tür patente ihtiyaç duyduğunuzu belirleyin, böylece daha dar bir alanda çok daha verimli bir araştırma yapabilirsiniz.
 • Geçici patent için başvuruda bulunun. Bu faydalı modelin,patenti için sizden önce başka birinin başvurmasının önüne geçmiş olursunuz.
 • Resmi başvurunuz içinm veri tabanları kullanarak veri toplayın. Kapsamlı bir şartname hazırlamanız gerekecektir.
 • Bununla birlikte, patentinizin yasal kapsamınıda belirlemeniz gerekir.
 • Resmi başvurunuzu tamamlayın ve iki kez kontrol edin. Patent süreci uzun bir süreçtir, bu noktada faydalı modelinizin üzerinden geçerek kontrol etmek, patenti tek seferde almanıza yardımcı olacaktır.
 • Patent alma sürecinde, buluş sahibinin aktif rol alması gerekir. Yani bu durumu dikkatli bir şekilde takip ederek,gelebilecek olan bilgilendirmeleri daha hızlı cevaplandırabilme şansınız olacaktır.

Bu adımları yerine getirerek, patent başvuru sürecinizin çok daha sağlıklı ilerlemesini sağlamış olursunuz. Böylece çıkabilecek sorunları da, önden tespit ederek süreçten de kazanç sağlarsınız.